Wieczór Narodów

Jubileuszowa XXV letnia szkoła języka polskiego w Cieszynie

 15 sierpnia 2015 (sobota) – XVIII Sprawdzian z polskiego i Wieczór Narodów


 

Sprawdzian z polskiego

15 sierpnia 2015 roku o godzinie 10:30 w Centrum Konferencyjnym Wydziału Artystycznego odbędzie się XVIII już Sprawdzian z polskiego – międzynarodowy konkurs ortograficzny organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w ramach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej.

Sprawdzian z polskiego jest konkursem o charakterze otwartym adresowanym do cudzoziemców oraz osób polskiego pochodzenia. Wezmą w nim udział przede wszystkim uczestnicy jubileuszowej XXV letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej objętej honorowym patronatem przez prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia, JM Rektora UŚ, ale także zaproszeni goście oraz studenci z zaprzyjaźnionych polskich i zagranicznych ośrodków akademickich. Wszyscy zebrani zmierzą się z uważaną za trudną polską ortografią, rywalizując o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Główną nagrodą jest – oprócz nagród rzeczowych w postaci słowników poprawnościowych oraz książek językoznawczych – bezpłatny udział w przyszłorocznej letniej szkole.

Konkurs – wraz z towarzyszącymi mu warsztatami na temat twórczości Stanisława Barańczaka, uhonorowanego 20 lat temu tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego wybitnego polskiego poety – ma na celu nie tylko przybliżenie współczesnego języka polskiego, ale i zainteresowanie kwestiami języka poetyckiego, które stanowią ważny element polszczyzny pisanej. Priorytetem jest także promocja szeroko pojętej kultury języka polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem poprawności językowej i piękna języka oraz siły obrazowania języka poetyckiego. Dla cudzoziemców uczących się języka polskiego konkurs z warsztatami będzie okazją do kształcenia i weryfikowania umiejętności językowych i kształcenia kompetencji lingwistycznych i kulturowych w zakresie języka polskiego jako obcego. Konkursowi towarzyszyć będzie wykład przedstawiający znaczenie i historię słów pt. „Skąd się biorą słowa” wygłoszony przez prof. dr hab. Katarzynę Kłosińską z Uniwersytetu Warszawskiego, członkinię Rady Języka Polskiego.

W XVIII Sprawdzianie z polskiego weźmie udział około 150 osób z prawie 30 krajów świata, m.in. z Brazylii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Holandii, Japonii, Korei Południowej, Łotwy, Macedonii, Mongolii, Niemiec, Serbii, Ukrainy, Słowenii, Rosji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Sprawdzian z polskiego jest integralną częścią projektu „Swego nie znacie... Ojczysty bo polski” realizowanego i współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2015”.

Wieczór Narodów

15 sierpnia 2015 roku tuż po Sprawdzianie z polskiego odbędzie się Wieczór Narodów – jedna z najważniejszych imprez od wielu lat towarzyszących letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej organizowanej przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ. O godzinie 14:30 uczestnicy XXV letniej szkoły barwnym korowodem przemaszerują ulicami Cieszyna na Rynek, by o 15:00 rozpocząć wspólną międzynarodową wyprawę poprzez kraje i kontynenty. Wezmą w niej udział zarówno cieszynianie, jak i turyści oraz zaproszeni goście. Dzięki studentom Szkoły mieszkańcy Cieszyna i zgromadzona publiczność w ciągu jednego popołudnia, nie ruszając się z miejsca, może odbyć swoistą podróż dookoła świata. Wszyscy zebrani chętnie uczestniczą w zaproponowanych grach, quizach i konkursach, wspólnie ze studentami uczą się języków, degustują potrawy kuchni narodowych, tańczą i śpiewają, a do tradycji letniej szkoły należy już polonez odtańczony na początek i zakończenie Wieczoru Narodów. W sierpniu Cieszyn staje się mozaiką języków, kultur i narodów. Wieczór Narodów to punkt kulminacyjny letniej szkoły – to przedsięwzięcie na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez organizowanych w Cieszynie. Z roku na rok przybywa widzów tego niezwykłego przedstawienia, miejsca siedzące wypełnione są jeszcze przed przyjściem studentów na płytę rynku, a wielu mieszkańców właśnie 15 sierpnia wypatruje malowniczego korowodu studentów z flagami, ubranych w stroje narodowe, wykrzykujących hasło reklamowe miasta: „cieszymy się w Cieszynie”. Oprawę artystyczną tworzą sami uczestnicy, którzy w atrakcyjny sposób prezentują swoją kulturę, swoje kraje i ich tradycje.

Zwieńczeniem imprezy będzie wieczorny występ zespół Beltaine, który zaprezentuje utwory nawiązujące do muzyki irlandzkiej i szkockiej.

Tegoroczny Wieczór Narodów objęty jest honorowym patronatem Ryszarda Macury, Burmistrza miasta Cieszyna.