Radio Katowice
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z dyrektorem Bartłomiejem Szewczykiem
31.05.2024
07:35:00

Trwają ostatnie przygotowania do Industriady. 

Tegoroczna odsłona święta Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 1 czerwca. Szereg wydarzeń zaplanowano w blisko 50 obiektach w 29 miejscowościach. Co przygotowano w tym roku i jaką popularnością cieszy się Industriada? 

Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu: w tym roku przekroczymy milion osób uczestniczących w Industriadzie.

— Na pewno w tym roku przekroczymy milion osób biorących udział w Industriadzie — zapewnia w Radiu Katowice Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które koordynuje Industriadę. Do tej pory we wszystkich edycjach wydarzenia udział wzięło 945 570 uczestników.

Większość wydarzeń w ramach tegorocznej Industriady planowana jest na sobotę 1 czerwca, choć pierwsze z nich odbędą się już w piątek wieczorem.

— Myślę że wszystko jest już gotowe. Przed każdym większym wydarzeniem trwa jeszcze krzątanina organizacyjna. Natomiast co do zasady, jest to bardzo duży festiwal. Wszystko musi być gotowe wcześniej — mówi Bartłomiej Szewczyk.

W tym roku Industriada będzie się odbywała na 47 obiektach w 29 miastach na terenie województwa śląskiego.

— W sumie to ponad 400 wydarzeń, to naprawdę ogromny festiwal — zapewnia gość Radia Katowice.

Tegorocznej Industriadzie towarzyszy motto "15 lat razem".

— To jest 15 lat funkcjonowania Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, bardzo unikatowej inicjatywy. Gospodarzem marki jest marszałek województwa śląskiego i województwo śląskie, natomiast to ponad 40 obiektów, które funkcjonują zsieciowane. To obiekty techniczne, związane z przemysłem, który kiedyś w tych miejscach funkcjonował. Myślę, że Szlak Zabytków Techniki i obiekty techniczne są generalnie największym wyróżnikiem wizerunkowym Śląska. — ocenia dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Gość Radia Katowice zastrzega, że w Industriadzie nie chodzi o zwiedzenie wszystkich obiektów w jeden dzień.

— Mamy kilka dużych wydarzeń, takich jak dzisiejszy happening w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Oficjalne otwarcie jutro o 12.00 na Nikiszowcu i finał o 18.00 w Zabrzu. Industriada ma służyć temu, aby trochę przybliżyć te obiekty mieszkańcom Śląska. Działają one na co dzień i myślę, że wizyta w trakcie Industriady będzie trochę zachętą do tego, żeby w inne dni odwiedzić te obiekty — ocenia Bartłomiej Szewczyk.

Do tej pory we wszystkich edycjach Industriady udział wzięło łącznie 945 570 osób. Czy w tym roku spodziewany jest milionowy uczestnik?

— Jestem przekonany, że tak. Na pewno przekroczymy liczbę 50 tysięcy odwiedzających. Trudno powiedzieć, która to będzie osoba, bo wszystko będzie się działo w 47 obiektach, ale na pewno w tym roku przekroczymy milion osób biorących udział w Industriadzie — deklaruje Bartłomiej Szewczyk.

Z dyrektorem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiejem Szewczykiem rozmawia Piotr Nadrowski.


Kto nie wyjechał na długi weekend poza region powinien teraz zrobić nieco głośniej, bo za chwilę będzie o ciekawej propozycji na najbliższy czas. Idustraida powraca, czyli Święto Szlaków Zabytków Techniki. Gościem Radia Katowice jest Bartłomiej Szewczyk dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które Industriadę koordynuje. Dzień dobry.

Dzień dobry.

Panie dyrektorze, co to się stało, że 5 minut opóźnienia mamy?

Niestety służby sprzątające miasto czasami potrafią zablokować cały ruch w centrum.

Miejmy nadzieję, że bez opóźnień ruszy tegoroczna edycja. Już tylko godziny nas dzielą de facto od startu. Możemy powiedzieć, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik jeżeli chodzi o tegoroczną Industriadę czy ostatnie przygotowania jeszcze trwają?

Myślę, że wszystko jest już gotowe. Oczywiście, jak przed każdym większym wydarzeniem, jeszcze trwa taka krzątanina organizacyjna, wszyscy biegają i przygotowują wszystko. Natomiast, co do zasady, to jest bardzo duży festiwal Industriada, więc to wszystko musi być gotowe wcześniej. Powiem tylko na początek, że w tym roku Industriada będzie się odbywała w 47 obiektach w 29 miastach na terenie Śląska i to będzie ponad 400 wydarzeń w sumie, więc naprawdę ogromny festiwal.

Co roku Industriadzie towarzyszy inne motto, w tym roku jest to „15 lat razem”. 

To jest 15 lat funkcjonowania Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Rzeczywiście takiej bardzo unikatowej inicjatywy. Gospodarzem tej marki jest marszałek województwa śląskiego i województwo śląskie. W tej chwili to już jest ponad 40 obiektów, które funkcjonują zsieciowane. To wszystko są obiekty techniczne związane z przemysłem, który kiedyś funkcjonował w tych miejscach. Myślę, że Szlak Zabytków Techniki, obiekty techniczne generalnie są tym największym wyróżnikiem wizerunkowym Śląska.

Panie dyrektorze oficjalnie Industriada rozpoczyna się jutro, ale pierwsze wydarzenia już dziś wieczorem. Co nas czeka?

Dzisiaj wieczorem mamy taki happening w Tarnowskich Górach. Wszystko zaczyna się o godzinie 18:00. Będziemy mieli kilka bardzo fajnych wydarzeń dla państwa. Oficjalne rozpoczęcie koncertem zespołu Małe TGD i na zakończenie koncert zespołu Elektryczne Gitary.  To wszystko w Tarnowskich Górach w kopalni zabytkowej srebra, więc w obiekcie UNESCO.

Jutro wielkie oficjalne otwarcie na terenie Nikiszowca. 

Tak, jutro otwieramy dużym wydarzeniem o godzinie 12:00 na Nikiszkowcu i jutro przez cały dzień tych ponad 400 wydarzeń na terenie właściwie całego województwa. Myślę, że nikt nie byłby w stanie tego jakoś tam zebrać żeby więcej opowiedzieć o tym w radiu, więc ja wszystkich państwa bardzo serdecznie zapraszam do wejścia na stronę industriada.pl. Tam mamy to wszystko rozpisane, mamy cały program z rozpiską na poszczególne obiekty. Mamy informacje na temat transportu, ponieważ tak jak co roku, zarówno Śląsko-Zagłębiowska Metropolia, jak i Koleje Śląskie, zapewniają bezpłatny dojazd do wydarzeń Industriady. Jak to zrobić? Te wszystkie informacje są dostępne również na stronie industriada.pl.

Jak pan wspomniał, ponad 400 wydarzeń. Tutaj chyba nie chodzi tylko o to, i też nie da się obejść całego Szlaku Zabytków Techniki w jeden dzień. Wszystkie obiekty działają na co dzień, co warto podkreślić, ale jak odpowiednio zaplanować ten dzień Industriady? Jeżeli ktoś nie miał z nią wcześniej do czynienia, co powinien w pierwszej kolejności zobaczyć?

Mamy kilka dużych wydarzeń, takich jak ten dzisiejszy happening, oficjalne otwarcie jutro o godzinie 12:00 na Nikiszowcu i potem finał o godzinie 18:00 w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, na który też serdecznie zapraszam. Industriada ma służyć temu żeby trochę przybliżyć te obiekty mieszkańcom Śląska. Te obiekty działają na co dzień rzeczywiście i myślę, że wizyta w trakcie Industriady będzie też taką zachętą do tego żeby w inne dni kiedy te obiekty są otwarte i pokazują swoją ofertę, którą mają na co dzień, żeby je odwiedzić. Natomiast, jak zaplanować sobie te wizyty w Industriadę, tak jak mówię, zapraszam bardzo serdecznie do wejścia na stronę industriada.pl, tam mamy cały program. Będzie można sobie z tego wybrać to, co państwa interesuje, obiekty które są w miarę blisko, po sąsiedzku, bo zachęcamy przede wszystkim do odwiedzenia tych obiektów. Jeszcze jedna rzecz, w tym roku Industraida wypada w Dzień Dziecka, więc będzie mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi. Jeszcze raz zapraszam do wejścia na stronę i wybrania sobie tego, co państwu pasuje.

Zwłaszcza, że większość wydarzeń jest bezpłatna, z tego co się orientuję. 

Tak. Taka jest formuła Industriady, że oprócz wydarzeń typu zwiedzanie w część obiektów, do których czasem trzeba kupić bilety, te wydarzenia które proponujemy w ramach programu Industriady są za darmo.

Panie dyrektorze na krótko jeszcze na koniec podpytam, bo w tym roku Industriada zapowiada się dość szczególna. Do tej pory we wszystkich edycjach udział wzięło prawie 950 tys. uczestników. Czy będzie w tym roku milionowy uczestnik?

Jestem przekonany, że tak. Na pewno przekroczymy 50 tys. osób odwiedzających nas. Trudno będzie powiedzieć, która to będzie osoba bo to wszystko będzie się działo w 47 obiektach, ale na pewno przekroczymy w tym roku milion osób biorących udział w Industriadzie.

Bartłomiej Szewczyk dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu był gościem Radia Katowice. Dziękuję.

Dziękuję bardzo. 


Ostatnie artykuły:   Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA