Radio Katowice
Radio Katowice / Polecamy / Walczymy o niezależność dla śląskiej onkologii
Walczymy o niezależność dla śląskiej onkologii

Szczególnie polecamy na naszej antenie:

czwartek, 4 lutego 

  • godz. 14:15 – „Trzy kwadranse z reportażem” – „Twarzą w twarz”, reportaż Jadwigi Woźnikowskiej i Wojciecha Skowrońskiego o prof. Adamie Maciejewskim

piątek, 5 lutego

  • godz. 7:40 – „Kawa na ławę” – rozmowa z prof. Bogusławem Maciejewskim
  • godz. 15:15 – „Infostrada” – rozmowa z prof. Leszkiem Miszczykiem
  • godz. 17:15 – „Temat do dyskusji” – rozmowa z prof. Rafałem Tarnawskim z Centrum Onkologii

poniedziałek, 8 lutego

  • godz. 8:15 – rozmowa w studiu 
  • godz. 17:00 – „Temat do dyskusji” – debata z udziałem m.in.: prof. Sebastiana Giebela i marszałka Wojciecha Saługi 

 


Walczymy o stworzenie samodzielnego Śląskiego Instytutu Onkologii na bazie istniejącego Centrum Onkologii w Gliwicach. Potencjał centrum na to pozwala. Chorym oferuje nowoczesne leczenie, ma świetnych lekarzy i wielkie sukcesy naukowe, jest dobrze zarządzane i ma pieniądze na rozwój. Powinni na tym powinni korzystać pacjenci, nie tylko zresztą ze Śląska, bo co trzeci chory leczony w Gliwicach jest spoza naszego regionu.

Na przeszkodzie ku temu stoi jednak anachroniczna struktura, rodem z czasów stalinowskich. Gliwickie centrum jest bowiem, obok Centrum Onkologii w Krakowie, częścią Instytutu Onkologii w Warszawie. Choć przez długie lata działało niemal jak samodzielny szpital, to z formalnego punktu widzenia nim nie jest. Szefowie centrum nie mogą całkowicie swobodnie decydować o tym, na co wydać zarobione przez siebie pieniądze, jak inwestować, żeby skorzystali na tym chorzy, jak premiować pracowników. Do tego Instytut w Warszawie zabrał Gliwicom 80 mln zł głównie po to, by spłacić swoje długi. Są zakusy, by znowu zabrać pieniądze z kont gliwickiego szpitala. To niesprawiedliwe.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z marca 1951 roku o utworzeniu Instytutu Onkologii czytamy, że jego „celem jest nadawanie postępowego charakteru badaniom w zakresie nowotworów”, a także „wszechstronne wykorzystanie dla potrzeb Polski Ludowej zdobyczy naukowych, a w szczególności zdobyczy przodującej nauki Związku Radzieckiego”.

Czas zerwać z dawnymi czasami. Centralne sterowanie nie sprawdziło się w czasach socjalizmu. Zarządzanie z Warszawy szpitalem w Gliwicach nie ma dziś sensu.

Nie musimy już „wykorzystywać zdobyczy przodującej nauki dla potrzeb Polski Ludowej”. Wystarczy, że wykorzystamy potencjał prężnie rozwijającego się w gliwickiego Centrum Onkologii dla potrzeb pacjentów, którzy się w nim leczą. Niezależność szpitala stworzy ku temu najlepsze warunki.

Lekarze z Gliwic podejmowali próby stworzenia samodzielnego Instytutu Onkologii już w przeszłości. Nie udało się. Nie składają jednak broni. Ostatnio sprawę publicznie poruszył prof. Bogusław Maciejewski, wieloletni szef gliwickiego Centrum. - Walczmy, załatwmy to wreszcie - mówił. Wtedy zrodził się pomysł akcji. Nie zakładamy, że od razu odniesiemy sukces. Zależy nam, by wieloletnia dyskusja zaowocowała wreszcie jakimiś decyzjami.

Apelujemy do rządu, by podjął decyzję o utworzeniu niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii. Jak ważna to sprawa świadczy fakt, że ta idea łączy najważniejsze media w regionie. Dziś i w kolejnych dniach na łamach Dziennika Zachodniego, Gazety Wyborczej oraz na antenach Radia Katowice i Telewizji Katowice będziemy mówić o Centrum Onkologii w Gliwicach, o jego historii i perspektywach rozwoju. O tym, jak na jego samodzielności skorzystają chorzy. Chcemy budować społeczne poparcie dla idei stworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii. Zapraszamy do współpracy kolejne redakcje, portale internetowe, samorządowców, polityków, lekarzy i wszystkich, którym leży na sercu los śląskiej onkologii, by poparli nasz postulat.

Dopóki Centrum Onkologii w Gliwicach będzie płacić długi Instytutu Onkologii w Warszawie, dopóty w szpitalu w Warszawie nic się nie zmieni, choćby w zarządzaniu, a taka zmiana jest tam bardzo potrzebna.

Centra w Warszawie i Krakowie też muszą działać, służyć pacjentom, rozwijać badania naukowe. Ale muszą być gospodarne. Nie jest to więc akcja przeciwko Instytutowi w Warszawie. To nasze wspólne działanie na rzecz Instytutu na Śląsku.

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA