Radio Katowice
Radio Katowice / Polecamy / Zapal Znicz Pamięci 26 X
Zapal Znicz Pamięci 26 X

Niech zapłoną znicze pamięci
VI edycja akcji społecznej

Zanim był Katyń i Akcja AB - była operacja Tannenberg i eksterminacja polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Tylko do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tu 40 tysięcy polskich obywateli. Niemcy wprowadzili tu znacznie większy terror niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Na tych ziemiach od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków.

Już szósty raz przypominamy bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości. W tym roku w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej, na Śląsku, pokazujemy także zaangażowanie ich rodzin w konspirację lub walkę zbrojną o wolną ojczyznę.

W południe 26 października w miejscach kaźni odnalezionych przez uczestników akcji społecznej „Zapal znicz pamięci” zapłoną znicze, a przesłane na adres znicz@radiomerkury.pl oraz znicz@dzieje.pl fotografie z krótkim opisem zostaną umieszczone na stronie internetowej portalu dzieje.pl oraz na stronach Radia Merkury Poznań.

Akcja przeprowadzana jest pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biura Edukacji Publicznej IPN z tych miast, od tego roku przy współpracy Muzeum Historii Polski. Jej uczestnicy często nie tylko zapalają znicze, ale także organizują w swoich miejscowościach spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, krótkie prelekcje o wojennej historii, a rozgłośnie przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych w swoich audycjach.

Więcej informacji oraz lista z wykazem miejsc kaźni znajduje się na stronach www.radiomerkury.plwww.ipn.pl/zapal-znicz.


W tym dniu, 26 października o godzinie 11:15, Radio Katowice zaprasza do wysłuchania archiwalnego reportażu Agaty Wojterzanki "Z miłosci jestem".


Po raz trzeci w tym roku akcja obejmuje wszystkie byłe ziemie wcielone w czasie wojny do Rzeszy.Podczas ubiegłorocznej akcji „Zapal znicz pamięci" znicze zapłonęły w prawie 300 miejscach łącznie z Berlinem-Plőtzensee i Sachsenhausen.

W tym roku szczególnie przypominamy pięć postaci:

  • Witold Donimirski (18741939) - ziemianin, działający na rzecz Polaków na niemieckim wówczas Powiślu, zamordowany w KL Sachsenhausen-Oranienburg. Córki Ewa i Halina walczyły w Powstaniu Warszawskim, Ewa zginęła.
  • Wacław Wawrzyniak  (1894–1939) - powstaniec wielkopolski, przedwojenny burmistrz Fordonu, zamordowany tam przez Selbstchutz w październiku 1939 r. w publicznej egzekucji.
  • Stanisław Sapociński (1904–1939) - łódzki dziennikarz, aresztowany jako przedstawiciel inteligencji, rozstrzelany 12 listopada 1939 r. w lasach lućmierskich.
  • Brunon Ochojski (1885–1939) – halerczyk, powstaniec śląski, społecznik, zamordowany w KL Dachau. Rodzina Ochojskich aktywnie uczestniczyła w konspiracji podczas II wojny światowej.
  • Mikołaj Kiedacz (18791939) - prezydent i wiceprezydent Poznania (1919–1932), 25 października został zamordowany w Forcie VII w Poznaniu. Był doktorem prawa, członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. Przyczynił się do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego miasta. Jego syn Zbigniew zgłosił się ochotniczo do służby u gen. Władysława Andersa w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRS. Od 9 kwietnia 1942 r. objął dowodzenie Batalionu „S”, który po ewakuacji do Iraku, 8 października 1942 został przekształcony w 15 Pułk Kawalerii Pancernej (15 Pułk Ułanów Poznańskich). Dowodził Pułkiem w czasie kampanii włoskiej, w tym w bitwie o Monte Cassino. Poległ 23 października 1944 pod Civitella di Romagna wskutek wybuchu miny. Spoczywa na polskim cmentarzu wojennym w Bolonii. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Celem akcji „Zapal znicz pamięci” jest także przypomnienie o drastycznych warunkach panujących na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, stanowiących 25% przedwojennych terenów II Rzeczpospolitej i połowę strefy okupacyjnej niemieckiej. Były one znacznie gorsze niż te jakie panowały w Generalnym Gubernatorstwie. O sytuacji Polaków na ziemiach wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej pisała polska prasa konspiracyjna. Poniżej fragment („Be Zet”, nr 1/1942):

Polakom na ziemiach włączonych do Rzeszy nie wolno pod groźbą doraźnego pobicia i surowych kar:

  • Uczęszczać do kościoła i odbywać praktyk religijnych,
  • Brać udział w jakimkolwiek życiu zbiorowym, społecznym i zawodowym,
  • Używać publicznie języka polskiego,
  • Używać polskich nazw miejscowości i ulic,
  • Uczęszczać do opery, teatru [...], do muzeów, bibliotek, instytucji naukowych, na koncerty, wystawy [...],
  • Wykonywać praktyki w wolnych zawodach, za wyjątkiem niektórych lekarzy,
  • Uczęszczać do większych parków i zieleńcy,
  • Odwiedzać lokali publicznych, restauracji, kawiarń, barów,
  • Nabywać ubrań i obuwia, które otrzymać można tylko na kartki [...]
  • Jeździć kolejami bez imiennych przepustek, trudnych do uzyskania
  • Korzystać z pociągów pośpiesznych i autobusów,
  • Jeździć powózkami,
  • Jeździć rowerami (tylko do miejsca pracy odległego co najmniej o 2 km, rowery Polaków są specjalnie oznaczone),
  • Posiadać jakiejkolwiek własności nieruchomej,
  • Korzystać z urządzeń sportowych, pływalni itd.,
  • Posiadać aparatów fotograficznych, patefonów, płyt gramofonowych,
  • Dokonywać zakupów w sklepach poza wyznaczonymi godzinami.

Życie polskie na Z[iemiach] Z[achodnich] jest odrutowane i obwarowane na każdym kroku zakazami, ograniczeniami, napisami Strengstens verboten! [najsurowiej zakazane].”

Po raz pierwszy akcja społeczna „Zapal znicz pamięci” odbyła się w Wielkopolsce w 2009 roku, jako wspólny projekt Radio Merkury Poznań i poznańskiego oddziału IPN. W niedzielę poprzedzającą 70-tą rocznicę egzekucji, 18 października 2009 roku, w samo południe, w kilkudziesięciu spośród około 140 miejsc, które znalazły się na liście sporządzonej przez OBEP IPN w Poznaniu, w miejscach egzekucji zbiorowych, w lasach, na rynkach miast, na cmentarzach, zapalone zostały symboliczne znicze pamięci. Zdjęcia z tych miejsc, przesłane na adres „Merkurego”, zostały umieszczone na stronie internetowej. Akcja została poprzedzona szeregiem audycji przybliżających specyfikę okupacji w Wielkopolsce, podczas okupacji stanowiącej główną część Kraju Warty, oraz przypominających miejsca egzekucji z X 1939 r. Jeden z cyklów programów nosił tytuł „Najsurowiej zakazane”, zaczerpnięty z konspiracyjnego pisma, podsumowującego warunki życia na terenie ziem wcielonych do III Rzeszy. Reakcje słuchaczy, przekazywane telefonicznie i wpisywane na stronie internetowej, pokazały, że ważna jest dla nich szansa publicznego zaprezentowania pamięci rodzinnej, kultywowanej przez lata. Zainspirowało nas to do kontynuowania akcji. W kolejnych latach do projektu włączali się kolejni uczestnicy – koła PTTK organizowały rajdy rowerowe, uczniowie z różnych szkół dodatkowo porządkowali groby i miejsca pamięci, znicze zapalali także regionaliści, samorządowcy, kibice. Podczas ubiegłorocznej akcji „Zapal znicz pamięci” znicze zapłonęły w ponad 300 miejscach łącznie z Dreznem i Berlinem-Plőtzensee.


Kontakt dla mediów:

Dodatkowe informacje: 

Pliki do pobrania

Miejsca kaźni w województwie śląskim

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA