Pożar. Gimnazjum. Jabłka.

wp_20150316_011_120Jedna osoba zginęła a sześć podtruło się dymem w pożarze, jaki wybuchł w jednej z mysłowickich kamienic. Ogień pojawił się w nocy na strychu budynku. 20 osób mieszkających w kamienicy zdecydowało się na skorzystanie z lokali jakie zapewnił poszkodowanym w pożarze Urząd Miasta. Będą tam mogli zostać do czasu zapewnienia lokali zastępczych przez spółdzielnię mieszkaniową, do której należy budynek. Poszkodowani mają zapewniony nie tylko dach nad głową, ale i wyżywienie oraz pomoc psychologów. Na razie nie wiadomo kiedy będą mogli wrócić do swoich mieszkań. Nieznane są także przyczyny pożaru – ma je ustalić biegły sądowy. Na miejscu była nasza reporterka, Monika Krasińska. 


 

Rodzice z katowickiego Giszowca walczą w obronie Gimnazjum nr 15, które ma być wygaszone. Uczniowie, którzy już uczęszczają do szkoły, będą mogli dokończyć w niej edukację. Natomiast nie będą przyjmowane nowe roczniki. Dzieci z pobliskiej podstawówki mają trafić do Gimnazjum nr 16. Dzięki takiej ewentualnej decyzji miasto szacuje, że w przyszłym roku zaoszczędziłoby prawie 650 tysięcy złotych. W czwartek rodzice złożyli w Urzędzie Miasta ponad 1700 podpisów w obronie szkoły, dziś spotkali się m.in. z prezydentem Marcinem Krupą i urzędnikami odpowiedzialnymi za edukację, by przedstawić im swoje argumenty. Jak obiecaliśmy, nasza reporterka  Joanna Opas rozmawiała z rodzicami po spotkaniu.


 

jabka_100_120_01Są zdrowe, smaczne i od dzisiaj... darmowe. A przynajmniej dla mieszkańców Mysłowic. Mowa oczywiście o jabłkach, które w ramach porozumienia miasta z sandomierskimi rolnikami trafią do mieszkańców. W każdy poniedziałek 20 ton jabłek prosto z sadów zostanie dostarczonych do wszystkich przedszkoli, szkół, klubów sportowych czy domu dziecka w Mysłowicach. Placówki nic za to nie płacą, bo koszty zakupu i dowozu owoców pokryje Unia Europejska. Taka współpraca jest korzystna zarówno dla mieszkańców, jak i dla sandomierskich sadowników, którzy na skutek rosyjskiego embarga mają problem ze sprzedażą swoich produktów. Akcja rozdawania jabłek potrwa do końca maja. Dzisiaj do Mysłowic przyjechała pierwsza dostawa jabłek. Na miejscu była nasza reporterka Marta Dobrowolska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

W czasie Wielkiego Postu w kościołach odbywają się liczne rekolekcje i dni skupienia. W cieszyśkiej parafii św. Marii Magdaleny duszpasterze otwarli się na potrzeby matek z małymi dziećmi i zorganizowali rekolekcje z placem zabaw dla najmłodszych. Plac zabaw odwiedził Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie trwają próby teatru amatorskiego. Seniorki przygotowują przedstawienie "Głupie pomysły" inspirowane tekstami Stefanii Grodzieńskiej, a wszystko pod bacznym okiem Julii Liszewskiej – teatrologa, reżysera i animatora kultury. A przecież w Częstochowie działa kilka teatrów nieprofesjonalnych, działają teatry studenckie, nieprofesjonalne zespoły muzyczne. Na ile sztuka nieprofesjonalna uzupełnia mapę kulturalną Częstochowy sprawdzała Izabela Czerczer.


 

Zawiercie na 102.2 FM

matematykagk_120W niektórych przypadkach – wspiera, w niektórych – reanimuje. W Zawierciu ruszyło pogotowie matematyczne. Skierowane jest do maturzystów z całego powiatu. Działa bezpłatnie i działać będzie do samej matury. Z usług pogotowia matematycznego skorzystać może każdy uczeń klasy maturalnej. Zajęcia odbywają się w czwartki. Na pierwsze zajęcia, choć maturę ma już dawno za sobą, wybrała się nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


 

Łazy, obok Dąbrowy Górniczej i Chorzowa, współtworzą ogólnopolski system „Naprawmy to”. System skierowany jest do mieszkańców i jak sama nazwa wskazuje – naprawia... publiczną przestrzeń. Z Michałem Ultrackim z Urzędu Miasta w Łazach rozmawia nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl