Nikiszowiec. Foliówki. Św. Patryk.

W zabytkowej dzielnicy Katowic, Nikiszowcu, trwa modernizacja sieci wodociągowo-sanitarnej, która utrudnia – jak twierdzą mieszkańcy – codzienne funkcjonowanie w dzielnicy. Roboty prowadzone przez Katowicką Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną to głównie prace ziemne. Towarzyszy im zatem ogromna ilość błota. Ponadto modernizacja prowadzona jest w tym samym czasie na wielu ulicach Nikiszowca. Z mieszkańcami oraz przedstawicielem wykonawcy prac rozmawiał Dawid Damszel.


 

Nietypową lekcję ekologii miały dziś na ulicy Stawowej dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Katowicach. Wszystko w ramach akcji "365 reklamówek śmieci" organizowanej przez Fundację Ekologiczną "Arka". Oprócz wiadomości, były gry i zabawy, a organizatorzy zachęcali, by każde dziecko wykorzystało foliową jednorazówkę podczas spaceru w lesie lub parku i... zebrało do niej napotkane śmieci i zaznaczyło to na stronie internetowej kampanii. Akcja ma także zachęcać do korzystania z toreb wielorazowego użytku, a organizowana była w ramach ogólnopolskiej kampanii "Nie bądź jednorazowy". Nagranie przygotowała Joanna Opas.


 

17 marca to dzień Świętego Patryka - święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy. Irlandczycy w wielu miastach organizują dziś festyny i uliczne pochody. W Częstochowie od marca 2014 roku działa grupa taneczna Celtomania i stara się swoją pasją czyli tańcem irlandzkim zarażać innych. Organizuje bezpłatne warsztaty, na których można nauczyć się m.in. stepu irlandzkiego. Zajęcia odbywają się w Centrum Promocji Młodych czyli Willi Generała przy al. Wolności 30. Irlandzkich tańców uczyła się Izabela Czerczer.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Z Marcinem Haladynem, autorem bloga Moto Odjazd, który na swoim koncie ma wyprawy m.in. do Gambii i Mongolii rozmawia Andrzej Ochodek. Wyróżnia go to, że wszystkie wyprawy pokonuje na motocyklu, z wyjątkiem tej ostatniej, do Australii.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Szerokopasmowe łącze internetowe powstające w niewielkich miejscowościach, to dla nich kwestia rozwoju. Tak jest w Przystajni, ale też innych miejscowościach powiatu kłobuckiego, gdzie w ramach różnych projektów szerokopasmowy internet w technologii światłowodowej dociera do każdego zainteresowanego odbiorcy. Z Eugeniuszem Romańskim ze Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informatycznego o internetowej inwestycji rozmawia Zdzisław Makles. 


 

Katowice na 102.2 FM

wp_20150316_001_120Coraz więcej ciepłych i słonecznych dni. Wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień wiosny. Czy w przyrodzie widać już pierwsze oznaki tej pory roku? Nasza reporterka, Dorota Stabik, postanowiła ich poszukać w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie z edukatorką i kuratorką Śląskiego Banku Nasion, Katarzyną Galej.


 

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie są 3 kilometry ścieżek, po których można spacerować i podziwiać przyrodę. To jednak nie wszystko, ogród organizuje różne imprezy i bierze udział w projektach, także tych międzynarodowych. Z dyrektorem Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Pawłem Kojsem rozmawiała Dorota Stabik.


Śląski Ogród Botaniczny pierwszy dzień wiosny świętować będzie w niedzielę, 22 marca, to wtedy będzie się wernisaż wystawy "Ogrody Japonii" i liczne warsztaty. Tego dnia również rusza pierwszy po zimowej przerwie EkoBazar.


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl