Pszczoły. Kulturoznawstwo. Kompostownia.

pszczoly_100_120W Polsce mamy ponad 470 gatunków pszczół dziko żyjących. Niemal połowa z nich znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem. Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie stara się zmienić tę sytuację. W ramach projektu „Ogród dla zapylaczy, zapylacze dla Ogrodu” planowany jest zakup uli wraz z rodzinami pszczelimi oraz budowa hotelu dla dzikich zapylaczy. Ponadto założone zostaną rabaty roślin miododajnych. Wszystko po to, by pszczołom żyło się lepiej. Miejmy nadzieję, że z roku na rok miodu będzie coraz więcej, bo i pszczół będzie przybywać, a takie inicjatywy, jak ta w Radzionkowie pomogą powiększyć lokalne pasieki. Pszczołami zainteresowała się Marta Dobrowolska.


 

Szeroka tematyka warsztatów – filmy, popkultura, a także nauka z wystąpień publicznych i wiele innych. To wszystko w ramach Dni Otwartych Kulturoznawstwa i Kultur Mediów w Uniwersytecie Śląskim. Oferta wydaje się interesująca, ale czy aby na pewno? Nasz reporter Łukasz Szwej postanowił odwiedzić Wydział Filologiczny, by porozmawiać z przyszłymi studentami kulturoznawstwa. Jak się okazało, łatwo nie było... Pojawia się pytanie, po co organizować takie warsztaty?


 

Mieszkańcy Strzemieszyc w Dąbrowie Górniczej, od kilku tygodniu protestują przeciwko budowie nowej kompostowni. Teraz pojawił się mocny argument, aby ta kompostopwnia nie powstała. Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce dotarło do dokumntów, o przewożeniu ludzkich kości w miejsce, w którym ma powstać kompostownia. Dziś na sesji Rady w Dąbrowie Górniczej odbędzie się głosowanie co dalej zrobić z tą wiedzą. Najprawdopodobniej sprawę będzie trzeba dokładnie zbadać, przeanalizować zebrane dowody i podjąć decyzję czy takie miejsce należy upamiętnić. W Strzemieszycach była Agnieszka Niewolańska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

podbeskidziepiast_qq_120Jutro o 16:00 w Bielsku-Białej Podbeskidzie zmierzy się w rewanżowym meczu ćwierćfinałowym Pucharu Polski z Piastem Gliwice. Przed tym ważnym spotkaniem, które będziemy transmitowali na częstotliwości 101.2 FM oraz w internecie, nasz reporter Krzysztof Klepczyński odwiedził bielski klub.


 

 

Częstochowa na 98.4 FM

22 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody. W związku z tym Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego zaplanowało dni otwarte. Największą ich atrakcją będzie sobotnie zwiedzanie najstarszego, eksploatowanego od 1928 roku, ujęcia wody dla Częstochowy w Kolonii Wierzchowisko. My oprowadzimy Państwa po tym obiekcie już dziś. Niestety będą też złe wiadomości. Od 1 kwietnia wzrosną opłaty za wodę. Program obchodów światowego dnia wody i podwyżek jej ceny sprawdzał Krzysztof Słabikowski.


 

Katowice na 102.2 FM

W Jaworznie od jakiegoś działa czasu niezwykłe miejsce – GEOSFERA. Co to za obiekt? Razem z kierownikiem GEOSFERY, Agnieszką Chećko, nasza reporterka Ewelina Kosałka-Passia postanowiła odwiedzić dawne kamieniołomy.


 

Jaworzno przoduje w projektach aktywizujących mieszkańców. Obecnie trwają konsultacje w ramach projektu "Miasto siedmiu rynków". O konsultacjach społecznych w tej sprawie, nasza reporterka Ewelina Kosałka-Passia rozmawia z Łukaszem Kolarczykiem z Urzędu Miasta.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl