Zmiana miasta. Zaćmienie słońca. Wystawa psów rasowych.

Katowice, stolica śląskiej aglomeracji zmienia się na naszych oczach. Powstają nowe inwestycje, z których tak zwana strefa kultury z NOSPR-em, Muzeum Śląskim i Centrum Kongresowym to tylko wisienki na torcie. Na zorganizowanej dzisiaj, z okazji 140-lecia Katowic, konferencji postanowiono jednak sięgnąć do głębiej. Dziś mieliśmy niebywałe zjawisko. Zjawisko zaćmienia słońca. I choć w naszym kraju niepełne, bo zakryło około 70% tarczy, to i tak było to jedno z głębszych zaćmień w ostatnich latach. Zauważalne było jednak tylko przez specjalne szkiełka, filtry i inne urządzenia. Takie, jak np. w Planetarium Śląskim.


 

Już po raz dwudziesty Katowice goszczą u siebie najpiękniejszych z całego świata. Rozpoczęła się bowiem Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. W katowickim Spodku będzie można zobaczyć 242 rasy, od najmniejszych, jak chihuahua, do największych dogów niemieckich czy wilczarzy irlandzkich, od bezwłosych, jak nagi pies meksykański, przez puszystowłose psy ras północnych. Katowickie wystawy cieszą się już wysoką renomą w świecie pasjonatów psów. Czworonogi są oceniane przez międzynarodowych specjalistów. Nagrody wręczane są w kilku kategoriach, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem jest "najpiękniejszy pies wystawy". Psy będzie można oglądać w katowickim Spodku do niedzieli.Katowice na 102.2 FM

Zbliża się czas rocznego rozliczenia z fiskusem. Ulgi, podatki, składki na ubezpieczenia społeczne, procenty to niejednego przyprawia o zawrót głowy. W Tarnowskich Górach Urząd Miasta zachęca, by swój 1 procent przekazać na organizacje działające w mieście. 


W miniony wtorek kolejne gminy przystąpiły do deklaracji "Biały Śląsk", której liderem są Tarnowskie Góry. Co to za porozumienie i co gminy chcą osiągnąć przy jego pomocy? Najważniejszym problemem wciąż pozostaje wspomniana budowa obwodnicy Tarnowskich Gór. 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Walka Jaworza o ponowny status uzdrowiska i walka gimnazjalistów o tron wójta. Z Rafałem Ostałkiewiczem rozmawia Andrzej Ochodek. 


 

Częstochowa na 98.4 FM

Filharmonia Częstochowska świętuje jubileusz 70-lecia działalności Orkiestry Symfonicznej. Dziś koncert jubileuszowy, którego program wypełni muzyka polska: Uwertura do opery "Dwie chatki" Karola Kurpińskiego, "Step" Zygmunta Noskowskiego oraz "Harnasie" Karola Szymanowskiego z partiami solowymi w wykonaniu Sebastiana Karpiela-Bułecki i jego kapeli. Koncertowi towarzyszą wystawy, blisko sto zdjęć dokumentujących dzieje instytucji oraz wystawa pamiątek po patronie Filharmonii Bronisławie Hubermanie. Jubileusz połączony jest z promocją monografii "70 lat Orkiestry Symfonicznej w Częstochowie". INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl