Palma wielkanocna. Jak one to znoszą?

Przed nami Niedziela Palmowa, choć w miastach tych palm coraz mniej, to na wsiach tradycja wciąż jest żywa. Coraz częściej jednak jeżeli już chcemy mieć palmę, to kupujemy ją często w hipermarkecie lub na targu, byle ładną i kolorową. Tymczasem kiedyś wszystko co znajdowało się w palmie miało swoje znaczenie. Jak zatem powinna wyglądać prawdziwa śląska palma? To postanowiła sprawdzić Dorota Stabik, która spotkała się ze Stefanią Bończyk, Urszulą Rzepką i Antonim Blaski z zespołu śpiewaczego "Szarotki" z Mościsk .


 

Są towarzyskie i podobnie jak ludzie zawierają przyjaźnie i utrzymują silne więzi rodzinne. Mowa o kurach, które przed świętami wielkanocnymi są na naszym reporterskim celowniku. Producenci jaj za wszelką cenę próbują ukryć to jak wyglądają ich fermy. Nienaturalne warunki w jakich przebywają sprawiają, że wydziobują one sobie nawzajem pióra i zadają głębokie rany. Znoszą nienaturalnie dużo jajek, co prowadzi do całkowitego wycieńczenia ich organizmów. Rusza przedświąteczna kampania: Jak one to znoszą? Organizowana przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Przez najbliższy weekend w centrach handlowych pojawią się przedstawiciele stowarzyszenia, będą informować i prezentować zdjęcia i filmy dotyczące chowu klatkowego. Jajka, które kupujemy w sklepie, są zawsze oznakowane, są to numery od 0 do 3. Numer 3 oznacza właśnie chów klatkowy.Katowice na 102.2 FM

Od kilkunastu dni na rynku w Żorach można podziwiać wystawę "Cywilizacja", światowej sławy artysty, Michała Batkiewicza. Jego prace znane są w USA, Brazylii czy Kanadzie. Niektórzy mieszkańcy Żor chyba jednak nie docenili tego, co mogą oglądać, bo już pierwszej nocy część rzeźb została zniszczona. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja. Wystawa będzie gościła na żorskim rynku do 20 czerwca.


Miasto chce stworzyć własny ekobazar. Poszukiwani są chętni wystawcy. Bazar ma się znaleźć w nowej hali targowej. Czym żorski ekobazar ma się różnić od tych już istniejących w regionie?


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

W najbliższą niedzielę w Żywcu zrobi się tłoczno. A to za sprawą biegaczy, przed którymi stoi nie lada wyzwanie, czyli półmaraton dookoła jeziora żywieckiego. Tej niezwykle prestiżowej imprezie nie tylko w Polsce patronuje Radio Katowice. Ponadto rozmowa z Hubertem Matlakiem ze skoczowskiego gimnazjum nr 4, który zdobył właśnie pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie języka rosyjskiego.


 

Częstochowa na 98.4 FM

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Dziś teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie szeroko otwiera drzwi dla publiczności. Zaprasza za kulisy. Kilkanaście pracowni, w których przygotowuje się dekoracje, szyje kostiumy. Można obejrzeć miejsca, które na co dzień zamknięte są dla publiczności. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl