Schronisko dla zwierząt. Protest pielęgniarek. Odnowiona wieża.

10641115_757355594377767_7565169439931466047_n_120_01O jego potrzebie mówiono od lat, od lat też szukano pieniędzy, by powstało. Wreszcie znaleźli się ludzie, którzy najpierw pieniędzy poszukali, potem je wyłożyli i wybudowali, dokonując rzeczy niemożliwych. Mowa o schronisku dla zwierząt w Zawierciu. Schronisko, o które zabiegały gminy powiatu zawierciańskiego. Niestety przeszkodą w realizacji inwestycji były pieniądze. Obiekt wreszcie powstał, dokładnie trzy miesiące temu, z prywatnej inicjatywy, która poruszyła mieszkańców do tego stopnia, że miejsce to jest obecnie najbardziej obleganym miejscem w Zawierciu. Schronisko dla zwierząt w Zawierciu rusza z dużą akcją społeczną pod hasłem "Podaj łapę zwierzakowi", która ma zachęcać do adopcji. Twarzą kampanii jest m.in. nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


 

Akcje zapowiadają już od kilku tygodni, problemy mają od lat. Śląskie pielęgniarki przyłączają się do ogólnopolskiego protestu. Najpierw 22 kwietnia odbędą się akcje w regionach, kolejne najprawdopodobniej w maju.


 

 

dsc_0091_120Dla parafian sosnowieckiej Katedry Najświętszej Maryi Panny to był wyczekiwany moment. Dziś zamontowano nową wieżyczkę. Jest ona replika tej, która doszczętnie spłonęła. W październiku 2014 roku ogień strawił dach katedry. Montaż nowej wieży oznacza koniec prac związanych z odbudową dachu. Straty zostały oszacowane na kilka milionów złotych. Prace trwają również wewnątrz kościoła. Nowy blask zyskała ambona, która jest pozłacana. Odrestaurowano stare, zabytkowe obrazy i malowidła. Katowice na 102.2 FM

W Jaworznie działa ośrodek dla bezdomnych "Betlejem". Ksiądz Mirosław Tosza zaszczepił u swoich podopiecznych miłość do sztuki i życia.


Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Chorych na Cukrzycę "Karolinka" działa od miesiąca, założył je Sławomir Kois, ojciec chorej Karolinki. Dyżury Stowarzyszenia odbywają się w siedzibie jaworznickiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w każdą środę.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Kobieta z kobietą o kobietach i mężczyznach, czyli rozmowa Elżbiety Pąkcińskiej-Sikory z Hanną Śleszyńską. Aktorka ostatnio często gości w Bielsku-Białej w Teatrze Komedii Kuby Abrahamowicza. Ponadto o tradycji świątecznych konkursów kulinarnych na Śląsku Cieszyńskim.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Częstochowskie Muzeum Zapałek trafia do "statystyki muzeów" prowadzonej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Obejmuje ona placówki muzealne na terenie całego kraju, w tym: państwowe, samorządowe, kościelne, uczelniane i prywatne. U progu Wielkiego Tygodnia można powiedzieć, że Zapałczarnia, bo tak potocznie mówi się o dawnej fabryce a teraz Muzeum Produkcji Zapałek, to wyrzut sumienia Częstochowy, Śląska a może nawet i Polski. Unikatowe maszyny stanowią zabezpieczenie milionowego długu firmy, będącej symbolem dawnej świetności monopolu zapałczanego w Polsce, ale też symbolem bezradności wobec współczesnych przemian gospodarczych. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl