Wielkanoc na Jurze. Judosz. Święta za granicą.

O zwyczajach wielkanocnych przez wielu zapomnianych, ale na szczęście wciąż podtrzymywanych i co ważne – przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Tak jest m.in. na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.


 

Kilka tygodni temu obiegła Skoczów i okolicę plotka, że w tym roku tradycyjnego pochodu z Judoszem nie będzie. Mówiono, że burmistrz nie chce się zgodzić na organizację i nie wydał zgody na przemarsz ulicami miasta. Część mieszkańców była zbulwersowana.


 

W każdym kraju tradycje obchodzenia świat znacząco się różnią od polskich zwyczajów. Jedyne co łączy każdy kraj to radość, wiosenny nastrój oraz rodzinne grono, dzięki którym okres świąt jest wyjątkowy. Dzisiaj Wielki Piątek. W tradycji polskiej jest to dzień, w którym wierni biorą udział w Liturgii Męki Pańskiej. Również ta tradycja ma swoje odmiany w różnych krajach. W większości państw odbywają się przejmujące inscenizacje męki Chrystusa, tzw. Pasji. W niektórych miejscach przyjmują one bardzo realistyczną formę, do ekstremalnego poświęcenia posuwają się co roku Filipińczycy, którzy w czasie Drogi Krzyżowej nie tylko biczują się do krwi na znak pokuty – Ci najodważniejsi przybijają się również do krzyża. Katowice na 102.2 FM

W Tarnowskich Górach w zeszłym tygodniu zmieniła się elewacja Komendy Powiatowej Policji. Zamontowano bowiem na niej górniczy kilof i młot, tzw. pyrlik i żelosko. Skąd górnicze symbole akurat na policyjnym gmachu? Nasza reporterka zapytała Waldemara Musioła ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i oczywiście mieszkańców.


Mieszkańcy z niepokojem śledzili informacje o tym, że miejski podmiot, który zarządza Pałacem Kawalera ma zostać zlikwidowany. Zastanawiali się, czy to znaczy, że Pałac też zostanie zamknięty i popadnie w ruinę. O przyszłości świerklanieckiego pałacu z wójtem Markiem Cylem i wicewójtem Andrzejem Łężakiem rozmawia nasza reporterka.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Wielki Piątek to najwieksze święto dla Ewangelików. Ich największa wspólnota w Polsce zamieszkuje na terenie Śląska Cieszyńskiego. O tym szczególnym okresie dla kościola ewangelicko augsburskiego z ksiedzem Tomaszem Chudeckim rozmawia Piotr Pagieła. Ponadto o wielkopiątkowych zwyczajach górali śląskich.


 

Czestochowa na 98.4 FM

W Wielki Piątek nie wypada wykonywać ciężkich prac polowych, trzeba było być wyciszonym, zachować powagę. Ludowa tradycja nakazywała przed laty sposób przeżywania tego bardzo ważnego dla chrześcijan dnia. Ziemia częstochowska, mimo silnych wpływów Śląska czy Małopolski, kształtowała swój sposób pojmowania Wielkiego Piątku.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl