Ostatnie pożegnanie. Bez marketów. Ukradziona nazwa?

Poeta, pisarz, tłumacz, radiowiec – związany z naszą rozgłośnią, laureat wielu nagród. Dziś żegnaliśmy Feliksa Netza. 


 

Mieszkańcy śląskich miast coraz częściej protestują przeciw budowie nowych marketów. Zdaniem wielu, supersamy są niejednokrotnie budowane w miejscach, gdzie bardziej przydałby się park lub boisko sportowe. Tak jest choćby na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, gdzie na teranach zielonych, w sąsiedztwie istniejącego marketu, powstaje kolejny duży sklep. O opini mieszkańców na ten temat, a także o tym jak, sąsiadujący z Tysiącleciem, Chorzów postanowił ograniczyć liczbę supersamów w materiale, który przygotował nasz reporter Dawid Damszel. 


 

Mała gmina kontra wielka stolica. Okazuje się, że gmina Marklowice została uznana za konkurencję dla Berlina. "Tropikalna Wyspa" w Marklowicach, czyli tamtejsze miejsce rekreacji, a mówiąc wprost, po prostu większy plac zabaw, ma taką samą nazwę jak podberlińskie, największe w Europie centrum rozrywki. Co w związku z tym? Wyjaśnia Monika Krasińska. Niestety mimo wielu dni poświęconych na próbę skontaktowania się z poznańskim pełnomocnikiem Tropical Islands, nie udało się do niego dodzwonić. 


 


Bielko-Biała na 103.0 FM

Dokumentalne filmy o prawach człowieka, młodzież z kilku szkół gimnazjalnych z Żywiecczyzny - i blisko 500 minut walki na słowa. To 13. edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs w żywieckim kinie Janosik, połączona z cyklem debat oksfordzkich. Jak młodzi ludzie radzą sobie z wystąpieniem publicznym i twardymi regułami debaty sprawdzała Katarzyna Graboń.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W częstochowskich szpitalach pielęgniarki weszły w spory zbiorowe ze swoimi pracodawcami. Podobnie w Kłobucku, Myszkowie i Lublińcu. Chodzi przede wszystkim o podwyżki, ale niskie zarobki to nie jedyny problem pielęgniarek. Okazuje się, że młodzi ludzie nie są zainteresowani tym zawodem, a większość osób które kończy studia w tym kierunku wyjeżdża do pracy za granicę. Skutkiem tego jest stale malejąca liczba personelu i wysoka średnia wieku pracujących pielęgniarek. Czy za kilka lat w szpitalach nie będzie ich w ogóle, próbuje ustalić Krzysztof Słabikowski.


 

Racibórz na 120.2 FM i 97.0 FM

Choć są na tzw. prowincji, to mają wiele do zaoferowania i bardzo ciekawe zbiory, których może pozazdrościć niejedna większa placówka. Chodzi oczywiście o muzea miejskie. Jednym z ciekawszych miejsc w regionie jest muzeum w Raciborzu z wyjątkowymi zbiorami. Dlaczego warto przyjść do raciborskiego muzeum, zachęca Iwona Mogielnicka w rozmowie z Łukaszem Kwśnym.


 

Okazuje się, że niewielkie muzea odnalazły się w nowej rzeczywistości ekonomicznej. Choć łatwo nie jest, placówka ma się dobrze, przyznaje Julita Ćwikła, zastępca dyrektora muzeum w Raciborzu w rozmowie z Łukaszem Kwaśnym.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl