Czarny ogród. Prawo łowieckie. Robot.

„Czarny ogród” Małgorzaty Szejnert, czyli kultowa książka o katowickich dzielnicach Giszowcu i Nikiszowcu, został przeniesiony na scenę Teatru Śląskiego. W teatralnej adaptacji bierze udział prawie cały teatralny zespół, opowiadając o postaciach, których losy splatają się ze sobą. Będzie to opowieść o tożsamości Śląska.


 

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem zmiany ustawy "Prawo łowieckie". Najwięcej kontrowersji budzą propozycje zakazu udziału dzieci w polowaniach i używania ołowianej amunicji.


 

Bytom robotyką stoi. A to dzięki młodym fascynatom z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, którzy od kilku lat tworzą roboty. Są to maszyny nie byle jakie, bowiem zbudowane z klocków lego i części, które młodzi twórcy sami produkują przy pomocy drukarki 3D. Ostatnio w szkole powstał Robo Bytom Dog. Robo Dog choć jest dopiero szczeniakiem, już zajął drugie miejsce podczas Robotic Tournament – międzynarodowej imprezy dla pasjonatów robotyki organizowanej przez Zespół Szkół Technicznych w Rybniku. Ale to nie jedyny robot, którego stworzyli młodzi konstruktorzy. Z twórcami robotów Andrzejem Karbowskim, Aleksandrem Garczarkiem i Filipem Olszańskim oraz opiekunem koła drem Witoldem Krieserem rozmawiała Marta Dobrowolska.Katowice na 102.2 FM

W Żorach pojawiły się samoobsługowe stacje do naprawy rowerów. Każdy może bezpłatnie skorzystać z dostępnych tam narzędzi i naprawić usterkę jaka pojawiła się podczas jazdy. Jest pompka, różne klucze, obcążki. Takie stacje stanęły na osiedlu Powstańców Śląskich, w Parku Cegielnia a także przy jednym z hipermarketów. Jak mieszkańcy Żor zapatrują się na taką inwestycję?


To już kolejna inwestycja w tym miejscu. Miasto od jakiegoś czasu stara się zmienić oblicze parku znajdującego się niedaleko Urzędu Miasta. Co jeszcze się tam znajduje i czy planowane są kolejne inwestycje? O tym z doradcą prezydenta Żor, Anną Ujmą rozmawiała Dorota Stabik.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Na Placu Bolka i Lolka w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna ARKA, wspólnie z ponad setką uczniow z bielskich szkół, zainaugurowała dziś trzecią edycję ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Listy dla Ziemi”. Ponadto będziemy w Zakładach Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, o którym często mówimy w grudniu, przy okazji Świąt, a to za sprawą karpi, które są tam produkowane. Odwiedziliśmy Gołysz, bo powstało tam nowoczesne laboratorium, dzięki któremu badania nad rybami będą łatwiejsze.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Sąd Rejonowy w Częstochowie będzie miał nową siedzibę. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt gmachu sądu. Nowa siedziba wybudowana będzie przy ul. Rocha, pomieści wydziały: karny, cywilny, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy i Krajowego Rejestru Sądowego. Inwestycja potrzebna i priorytetowa, bo Sąd Rejonowy w Częstochowie ma trudne warunki lokalowe, a należy do największych w kraju. Rocznie prowadzi ponad 120 tysięcy spraw. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl