Akcja ratunkowa. Kongres Gospodarczy. Wysiedlenia.

Trzecią dobę trwa akcja ratownicza w rudzkiej części kopalni Wujek. Na miejscu jest nasza reporterka Monika Krasińska.


 

Największe wydarzenie w regionie w ostatnich miesiącach. Goście z całego świata, wykłady, warsztaty i pełne bufety – tak prezentuje się VII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jak na to wydarzenie patrzą mieszkańcy naszego regionu i czy w ogóle patrzą, postanowiła sprawdzić nasza reporterka Ewelina Kosałka-Passia.


 

wp_20150417_005_120Blisko 40 osób rodzin zostało wysiedlonych z bytomskiej dzielnicy Karb. Muszą zamieszkać w innych miejscach ponieważ budynki, które do tej pory były ich domem teraz zagrażały ich życiu. Czy Karb się całkowicie wyludni i kogo jeszcze czeka wysiedlenie, sprawdzała Monika Krasińska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Katolickie gimnazjum i liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie ma nowego dyrektora. O roli szkoły w wychowaniu z ks. Tomaszem Sroką oraz biskupem Romanem Pindelem, ordynariuszem bielsko-żywieckim i zarazem prezes Stowarzyszenia "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra", które prowadzi szkoły w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach rozmawia Jan Bacza.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Stanisław Ligoń do Truskolasów k. Częstochowy przyjechał jedynie na chwilę, ale wybuch I Wojny Światowej zmusił go do pozostania na dłużej. Z okazji setnej rocznicy pobytu Stanisława Ligonia w Truskolasach, szkoła, której jest on patronem, zorganizowała zjazd absolwentów. O spotkaniu po latach i pobycie Stanisława Ligonia w Truskolasach dźwiękiem opowiada Krzysztof Słabikowski.


 

Zwiarcie na 102.2 FM

samoobrona1_gk_120Najpierw wezwały na miejsce, potem poprosiły o pomoc. Chodzi o uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu i o tamtejszą Straż Miejską. To strażnicy właśnie poproszeni zostali o pomoc w odnalezieniu się w sytuacji zagrożenia. Na kursie samoobrony, który właśnie ruszył z zawierciańskiej szkole, była Gabriela Kaczyńska.


 

Od kilku lat na terenie czterech gmin powiatu zawierciańskiego prowadzone są geologiczne prace poszukiwawcze. Chodzi o rudy cynku i ołowiu, i choć prace jeszcze trwają, wiadomo już, że złoża są. Czy zatem na Jurze powstanie kopalnia? Odpowiedzi na to pytanie wciąż nie ma. Są za to głosy poparcia, ale i głosy sprzeciwu, mieszkańców rzecz jasna. O tym, co za nami, ale i przed nami ze Sławomirem Brodzińskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i zarazem Głównym Geologiem Kraju, rozmawia Gabriela Kaczyńska.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl