Wypasiona szkoła. Wiertnica. Pikieta.

Szkolnictwo zawodowe wydawać by się mogło, że przestaje powoli istnieć, a w zasadzie zainteresowanie tym typem edukacji, ale nie w Żarkach. Tam uczniowie garną się do klas o profilu gastronomicznym czy hotelarskim. Powodem jest m.in. wysoki poziom kształcenia, który od dziś będzie jeszcze wyższy. Dziś w szkole otwarto profesjonalne pracownie do profesjonalnych zajęć praktycznych.


 

wp_20150423_005_120_01Szóstą dobę trwa akcja w rudzkiej części kopalni Wujek. Z racji trudnych warunków zdecydowano się na wykonanie odwiertu z powierzchni. Dlaczego akcja jest tak skomplikowana i czemu ma służyć odwiert, o tym w materiale Moniki Krasińskiej. Niezależnie od akcji na powierzchni, pod ziemią także trwa próba dostania się do górników. Za pomocą kombajnu drążony jest nowy chodnik w kierunku poszukiwanych. Dotarcie do uwięzionych górników może mu jednak zając nawet miesiąc, odwiert ma być gotowy na początku maja.


 

Część mieszkańców Siemianowic Śląskich dostała wezwania do zapłaty z tytułu strat wody za 2 poprzednie lata. Kwoty są różne. I chociaż miasto podjęło decyzję o umorzeniu tych strat mieszkańców z zasobów miejskich, jak informuje Jakub Nowak rzecznik siemianowickiego magistratu, to jednak społecznicy twierdzą, że problem jest od kilku lat i w tej sprawie dziś protestowali przed Urzędem Miasta. Protest zorganizowali Dorota Połedniok i Damian Wroński ze Stowarzyszenia Nasze Miasto Siemianowice Śląskie.

Problem z pewnością jest, ale chyba powinno się go rozwiązywać przy wspólnym stole, a nie na transparenty. Sprawie przyjrzała się Joanna Opas.Katowice na 102.2 FM

W jaworznickiej Geosferze wiosna rozgościła się na dobre. W tamtejszych kamieniołomach trwają ostatnie przygotowania do dwudniowego święta Ziemi. Nasza reporterka z mikrofonem sprawdziła, gdzie mieszkają owady, czy gady gryzą i czy pomidory na keczup już można sadzić.


Mieszkańcy Jaworzna decydowali, jak mają wyglądać ich ukochane miejskie place. Na razie konsultacje społeczne zakończyły się w gminach: Jeleń i Byczyna. 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Cieszyn i Czeski Cieszyn szykują się do 7. edycji Fortuna Bieg. W niedzielę na starcie ma pojawić się ponad 1000 osób. Opowiemy także o innym biegu, do urzędów skarbowych, bo zbliża sie ostateczny termin składania zeznań podatkowych.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Mieszkańcy Panoszowa w gminie Ciasna nie chcą rozbudowy zakładu produkującego podłoże dla pieczarek. Uważają, że zakład szkodzi środowisku i jest położony zbyt blisko rezerwatu „Łęg nad Młynówką”. Dwa miesiące temu mówiliśmy, co ma dać rozprawa administracyjna prowadzona przy tej okazji. Dziś wiemy, że decyzje szybko nie zapadną, bo procedury rozprawy przedłużają się. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl