Parkinson. Riksze. Śmieci.

20150420_150710_120W Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach osoby dotknięte chorobą Parkinsona walczą o lepsze życie. Wszystko dzięki wymagającym ćwiczeniom. Najważniejsze to jednak nie poddawać się i walczyć. Gimnastyka w katowickim AWF w każdy poniedziałek o 15:00, ćwiczenia indywidualne i nordic walking przy ulicy Medyków 8 w Katowicach w każdy piątek o 15:30. Zajęcia są bezpłatne, nie jest wymagana żadna rejestracja. Pomoc otrzyma każdy, który zmaga się z chorobą Parkinsona. Chorym podczas gimnastyki towarzyszył Łukasz Szwej. 


 

Ważą po 60 kilogramów, są wygodne, zwrotne i, co najważniejsze, ekologiczne. Do Parku Ślaskiego wróciły riksze. Będą służyć odwiedzającym do przemieszczania się po rozległym parkowym terenie. Przy okazji spełniając inną misję... Riksze będą jeździć po głównych alejach parku. W każdy weekend od godziny 11:00, pojazdy będą dostępne przy Hali Wystaw Kapelusz. Na początku sezonu właściciele planują udostępnić trzy pojazdy. Docelowo po parku ma jeździć siedem riksz, i to przez cały tydzień. Na przejażdżkę rikszą udała się Marta Dobrowolska.


 

Samorządowcy nie kryją zdziwienia – nie będzie zniżek dla rodzin wielodzietnych w opłatach za wywóz śmieci. To efekt zmiany ustawy regulującej utrzymanie porządku w gminach. Jak to się ma do głośnej polityki prorodzinnej państwa, próbował wyjaśnić nasz reporeter, Andrzej Ochodek.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Dziś o dwóch jubileuszach. Skoczowskie Koło PTTK, ponoć najstarsze w Polsce, obchodzi 85. rocznicę powstania. Z tej okazji rozmowa o historii, wędrówkach, pieczeniu barana i smażeniu jajecznicy z pokrzywami. Z kolei obchody 65-lecia koncertowo obchodzi Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Zaprasza Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Dąbrowie Zielonej tworzony jest Ogród Bajek. W pobliżu szkoły i przedszkola już zamieszkali: Czerwony Kapturek, Baba Jaga i Shrek. Magiczne i bajkowe miejsce, atrakcja dla całych rodzin, a inwestycja trwa i planowani są kolejni bajkowi bohaterowie. Wokół drewnianych rzeźb sadzone są kwiaty i krzewy, by powstały ciekawe zakątki w bajkowym ogrodzie. Odwiedzimy także Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, by obejrzeć Ślady Czarnego Kota. Wystawę pod takim tytułem przygotowali artyści zauroczeni jedynym czynnym muzeum w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce. Zaprasza Izabela Czerczer.


 

Wodzisław Śląski na 102.2 FM

Dom Solidarności, łączący funkcje placówki opieki i kultury, może powstać w Jastrzębiu-Zdroju – jednym z miast ważnych dla historii Solidarności. Zawarte 3 września 1980 roku Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym latem 1980 roku między władzą a robotnikami. Strajkujący górnicy wywalczyli m.in. wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków. Przyjęto również zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy. O tym jak miałby wyglądać taki Dom Solidarności i co oznaczałby dla Jastrzębia, z prezydent miasta, Anną Hetman, rozmawiała nasza reporterka Monika Krasińska.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl