Przeszczep. Matura. Zamieszki.

Pierwszego na świecie allogenicznego przeszczepu narządów szyi obejmującego krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczyce z przytarczycami, struktury mięśniowe, oraz powłokę skórną dokonał zespół chirurgów kierowany przez prof. Adama Maciejewskiego z gliwickiego instytutu Onkologii. Przypadek dotyczy 37-letniego mężczyzny, który od 2001 roku poddawany był wielu skomplikowanym zabiegom. Najpierw z powodu nefropatii przeszczepiono mu nerkę, w 2006 roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową a w 2009 roku zaawansowany rak krtani. Rodzina chorego szukała pomocy w innych ośrodkach onkologicznych w Polsce, jednak wszędzie rozkładano ręce.


 

Dziś dla ponad 44 tysięcy uczniów w naszym województwie początek egzaminów maturalnych. Na pierwszy ogień egzamin pisemny z języka polskiego. Tegoroczni maturzyści zapewne się stresują, dla otuchy informujemy, że podobne emocje przeżywali ich starsi koledzy i koleżanki. Matura generowała emocje od zawsze, również przeszło siedemdziesiąt lat temu.


 

Podczas sobotniej interwencji na stadionie w Knurowie zginął 27-letni mężczyzna. Następnie w sobotę i w niedzielę wieczorem w mieście doszło do zamieszek. W ruch poszły m.in. armatki wodne. Ranny został 1 policjant, uszkodzone zostały też 4 radiowozy. Do tej pory zatrzymano w związku z wydarzeniami zatrzymano 36 osób.Katowice na 102.2 FM

Gaszą pożary, ratują ludzi, walczą z żywiołami, są tam, gdzie inni dotrzeć nie mogą. Strażacy, bo o nich mowa, obchodzą dziś swoje święto. W Polsce zawód ten od lat cieszy się największym zaufaniem społecznym. Przyjrzyjmy się pracy strażaka, pomoże nam w tym szef zawierciańskich strażaków, wieloletni dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Marek Fiutak.


W sierpniu rusza w Polsce Tour de Pologne, kolarze przejadą kilkaset kilometrów, odwiedzając kilkanaście polskich miast, w tym Zawiercie właśnie. Miasto wybrane zostało jako miasto startowe trzeciego etapu wyścigu. W tamtejszym magistracie podpisano umowę partnerską w tej sprawie. Trasa wyścigu poprowadzona zostanie ulicami centrum Zawiercia. O wyścigu m.in. z Czesławem Langiem, organizatorem Tour de Pologne rozmawiała nasza reporterka Gabriela Kaczyńska. 


 

Czestochowa na 98.4 FM

Najsilniejszym policjantem w Polsce jest Mateusz Ostaszewski z Wejherowa. Sierżant sztabowy Mariusz Tałaj z Kłobucka też nie jest ułomkiem, w ogólnopolskich zawodach strongmenów jakie zorganizowano w jego mieście w czasie minionej majówki zajął trzecie miejsce! A na dodatek niedawno wrócił z misji w Kosowie. W programie spotkanie z kłobuckim siłaczem i jego kolegami, aby porozmawiać o ich służbie i... ręcznym przeciąganiu TIR-a o wadze 8 ton czy też spacerze ze stukilogramowymi walizkami. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl