Uzdrowisko. Kopalnia. Włącz życie.

Przed dwoma laty Goczałkowice-Zdrój trafiły na czarną listę gmin opracowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Na liście znajdują się gminy, które mogą stracić status uzdrowiska. W przypadku Goczałkowic-Zdroju problemem są przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza oraz hałas. Jednak, w ostatniej chwili, udało się uratować szansę na przedłużenie statusu uzdrowiska. W przyszłym roku gmina musi spełnić rygorystyczne normy hałasu. Ekrany dźwiękowe wzdłuż drogi krajowej nr 1 miały stanąć już przed dwoma laty. Jednak dopiero teraz drogowcy znaleźli pieniądze na ich ustawienie.


 

18 dobę w rudzkiej części kopalni Wujek trwa akcja ratownicza. Od rana wszyscy bacznie obserwują to, co dzieje się w miejscu odwiertu. 


 

Internet to kopalnia pomysłów, ale nie zawsze tych odpowiednich. Licealiści z Bytomia postanowili nakręcić reportaż pod tytułem "Wyłącz ekran i włącz życie", aby namawiać do spotkań twarzą w twarz a nie tylko w sieci. Opisuje media społecznościowe i jego wpływ na życie współeczesnej młodzieży. Reportaż został nagrany przez licealistów z I LO w Bytomiu na potrzeby Ogólnopolskiej Olimpiady "Zwolnieni z teorii" .Katowice na 102.2 FM

Już w piątek w Pszczynie oficjalne otwarcie wystawy "W purpurze i złocie. Karety paradne króla Jana III Sobieskiego". Zabytkowe pojazdy będzie można zobaczyć w Stajniach Książęcych.


Muzeum Zamkowe w Pszczynie przygotowuje w najbliższych czasie wiele wystaw czy koncertów. Wszystko ma przyciągnąć potencjalnych odwiedzających, których w ostatnich latach nie brakuje. Muzeum powstało 9 maja 1946 r. Wtedy to otwarto dla publiczności podwoje zamku pszczyńskiego. Początki były skromne, ekspozycja znalazła swoje miejsce jedynie w kilku pomieszczeniach I piętra, gromadząc w nich zabytkowe przedmioty sztuki zdobniczej, zachowane z czasów panowania rodziny Hochberg. Z dyrektorem muzeum Maciejem Klussem o planach, wystawach i zamku rozmawia Łukasz Kałuża. 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Kiedyś słynęły z produkcji rowerów składaków i zapałek. Dziś m.in. z prywatnej kopalni Silesia i zaniedbanego a kiedyś pięknego dworca kolejowego.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Częstochowscy radni miejscy zdecydowali, że rodzicie i opiekunowie dzieci, które będą przyjmowane do miejskich żłobków i przedszkoli będą musieli przedstawić zaświadczenie o odbyciu przez dzieci obowiązkowych szczepień ochronnych. Ma to być jedno z głównych kryteriów przy rekrutacji. Przyznawane za nie będą 32 punkty. To wywołało w mieście falę dyskusji. Pomysłodawcy uchwały i jej zwolennicy twierdzą, że szczepienia są niezbędne, aby zapobiegać zachorowaniom. Przeciwnicy szczepień, w tym rodzice i niektórzy radni miejscy uważają, że to dyskwalifikuje dziecko przy rekrutacji do przedszkola czy żłobka, a uchwała rady miasta narusza wolność decydowania o własnym dziecku. O tym czy uchwała wejdzie w życie zdecyduje wojewoda śląski. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl