Zaadoptuj rzekę. Dźwięki skansenu. Szpital w tarapatach.

Rusza kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu "Zaadoptuj rzekę". Klub Gaja zaprasza do udziału w nim placówki oświatowe oraz samorządy, firmy, instytucje a także lokalne grupy działania. Chodzi o pokazanie, jak można zainteresować się rzeką, dbać o nią – po prostu zaadoptować. 


 

Kury, kaczki, krowy czy dźwięki karczmy – to wszystko można już usłyszeć w chorzowskim skansenie. Górnośląski Park Etnograficzny wzbogacił się o dźwięki życia codziennego. Ale nie tylko. Muzeum wzbogaciło się o dwie perełki zabytkowe gramofon i pozytywkę. W bogactwo dźwięku wprowadził nas dyrektor muzeum Andrzej Sośnierz. Jak poinformował kustosz Damian Adamczak gramofon i pozytywka trafią do powstającego na terenie skansenu dworu. Koszt dźwiękowego projektu to prawie pół miliona złotych.


 

Będziński szpital od lat pozostaje pod kreską. Zadłużenie rośnie, a szpital pilnie wymaga doinwestowania, aby spełniać te podstawowe standardy i zapewnić pacjentom godną opiekę medyczną. Szpital jest placówką zarządzaną przez Starostwo Powiatowe w Będzinie. Podczas ostatniej sesji radni przyjęli trzy uchwały dotyczące placówki medycznej. Dwa szpitalne oddziały, czyli noworodkowy i położniczo-ginekologiczny zostaną skomercjalizowane. W najbliższych tygodnia zostanie ogłoszony przetarg. Zarząd powiatu tłumaczy, że szpitale w sąsiedni miastach również ratują się właśnie takimi metodami, być może to będzie punkt zwrotny dla placówki, która już ledwo dyszy.Katowice na 102.2 FM

Gmina Psary, walcząc z niską emisją, chce wesprzeć finansowo mieszkańców w ekologicznym podejściu do ogrzewania domów. W tym celu urzędnicy rozesłali ankiety, by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, czym ogrzewają domy i co chcieliby w tym zmienić.
Zainteresowanie ankietami było całkiem duże, do urzędu wróciło ponad 20 procent wypełnionych formularzy. Ale ankiety to dopiero początek gigantycznego ekologicznego przedsięwzięcia. Z wójtem gminy Tomaszem Sadłoniem rozmawia Iwona Kwaśny.


W Strzyżowicach w zespole szkolno-przedszkolnym zamontowano na dachu panele słoneczne. Czy to oznacza, że przedszkole będzie teraz bardziej eko? Z wicedyrektor Magdaleną Zrałek i oczywiście z najmłodszymi rozmawia nasza reporterka. 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Mieszkańcy Gminy Kozy już niebawem będą mogli spędzać czas w przepięknym, zrewitalizowanym parku otaczającym Pałac Czeczów. Na jakim etapie znajduje się rewitalizacja tego unikatowego parku? Ponadto zaproszenia na mieszanie owiec do Rajczy i na Stwcówkę.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Ponad siedmiometrowa rzeźba Olsztyńskiego Anioła przeszła generalną renowację. Anioł po krótkiej przerwie ponownie stanął na Pańskiej Górze i wita przyjeżdżających do gminy Olsztyn, która stawia na turystykę. Olsztyńskiego Anioła wyrzeźbił i odnowił Jan Wewiór, artysta ludowy, rzeźbiarz, twórca słynnej olsztyńskiej ruchomej szopki. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl