Wybory. Radioterapia. Niepokoje mieszkańców.

Dziś ostatni dzień kampanii wyborczej. W niedzielę odbędą się wybory prezydenckie, gdzie spośród 11 kandydatów wybierzemy jednego. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50% głosów, wówczas 24 maja odbędzie się II tura. Czy jednak jesteśmy świadomi jaką rolę pełni w Polsce prezydent? A także czym charakteryzują się wybory prezydenckie. Pierwsze powszechne wybory prezydenckie w Polsce odbyły się w 1990 roku. Rok wcześniej, bezpośrednio po transformacji ustrojowej, prezydenta wybierało Zgromadzenie Narodowe, a więc obie izby parlamentu. Tylko raz w historii III Rzeczpospolitej zdarzyło się, by prezydent wyłoniony został już w I turze, było to w 2000 roku. Przypomnijmy zatem, lokale wyborcze otwarte będą 10 maja od 7:00 do 21:00. Pamiętajmy także o ciszy wyborczej, podczas której nie można agitować, obowiązuje ona od północy z piątku na sobotę do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę.


 

Jak się okazuje, wiek nie jest już barierą w walce z chorobą. Najnowocześniejsza radioterapia jest nawet dla najstarszych pacjentów. W Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach pomyślnie zakończyła się  radioterapia u 92-letniej chorej. Pomoc uzyskał także 78-letni pan Franciszek, który cierpi z powodu nowotworu płuca. U pacjenta nie było szans na klasyczną operację, parę lat temu zostałby skierowany do hospicjum, dzisiaj szanse chorego na wyleczenie sięgają  80 procent.


 

Mieszkańcy budynków w Piekarach Śląskich, które trafiły w ręce syndyka, wciąż obawiają się o swoją przyszłość. Spółka Arrada, która zarządzała lokalami, nagle upadła, a do drzwi zapukał komornik. Chodzi tu o 1100 mieszkań, decyzji wciąż brak, a na konkretne działania będzie trzeba poczekać, nie wykluczone, że do 2017 roku. Mieszkańcy tłumaczą, że wielu lokatorów zainwestowało w remonty i oczekują preferencyjnych zasad wykupu, tych jednak nikt nie może zagwarantować.Katowice na 102.2 FM

Hałas, spaliny, niebezpieczne wypadki, tak wygląda życie przy drodze krajowej 78 Siewierz–Tarnowskie Góry w Mięrzęcicach. Mieszkańcy wioski postanowili zaprotestować i zablokować ruchu na drodze.


Wójt Mierzęcić Grzegorz Podlejski przyznaje, że rozmowy z zarządcą drogi są trudne.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Utrzyma sie czy spadnie? Co zrobi nowy trener? Kultowy na południu naszego regionu klub piłkarski Podbeskidzie walczy o utrzymanie się w ekstraklasie. Ponadto rozmowa z Panem Karpiem o nowej akcji edukacyjnej dla dzieci nie tylko w Żabim Kraju.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Częstochowa świętuje jubileusz 80-lecia urodzin Haliny Poświatowskiej. Jedna z najsłynniejszych poetek XX wieku, drukowana w dziesiątkach języków, urodziła się 9 maja 1935 w Częstochowie. Ciężka choroba serca nabyta w dzieciństwie skazała ją na długie leczenie i pobyty w szpitalach. Zmarła 11 października 1967 r. w Warszawie, po drugiej operacji serca. Została pochowana na częstochowskim cmentarzu Świętego Rocha. Projekt "Haśka. Poświatowska in art" to dedykowane poetce wydarzenia, rozpoczął się w marcu i potrwa do 11 października, przypominając także, że Częstochowa jest rodzinnym miastem poetki. Dziś, jutro i w niedzielę z okazji rocznicy urodzin kulminacja wydarzeń. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl