Wybory. Kamienice. Rowery.

Wczoraj zakończyła się I tura wyborów prezydenckich, która przyniosła wiele niespodzianek. Zaskoczeniem było zwycięstwo Andrzeja Dudy z Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie urzędujący prezydent, Bronisław Komorowski, zajął 2. miejsce i to on będzie mierzył się w II turze z Dudą o prezydenturę na kolejne 5 lat. Nasz reporter, Łukasz Szwej, sprawdził jakie zdanie o wynikach mają mieszkańcy naszego regionu.


 

W katowickim Zawodziu wypiękniało ponad 20 budynków. Remont zabytkowych kamienic był jednak nietypowy, w pracach, prócz pracowników katowickiego KZGM-u, uczestniczyli bowiem sami mieszkańcy. Lokatorów nieruchomości w katowickim Zawodziu nikt nie musiał do tego namawiać – ich pomoc była spontaniczna i dobrowolna. Efekt wspólnej pracy jest taki, że niskim nakładem kosztów udało się odnowić wiele budynków, mówią mieszkańcy, z którymi rozmawiał nasz reporter Dawid Damszel.


 

Ładna pogoda sprzyja różnego rodzaju aktywności fizycznej na dworze. W samych Katowicach do dyspozycji jest wiele ofert, a ostatnio również rowerowa. Od niedawna bowiem w mieście działają dwie samoobsługowe stacje do wypożyczania jednośladów. I choć mieszkańcy ciągle narzekają na brak ścieżek rowerowych, to sam pomysł przypadł im do gustu. Szczegółową instrukcję obsługi wypożyczalni rowerowej można znaleźć na frontach obu stacji: na placu Szewczyka oraz w Parku Leśnym Dolinie Trzech Stawów, a także na stronie internetowej www.citybybike.pl. Ofertą zaiteresowała się zapalona rowerzystka, Marta Dobrowolska.


 


Bielsko-Biała na 102.2 FM

W gminie Węgierska Górka, o przygotowaniach do sezonu turystycznego i o szansach na budowę brakującego odcinka drogi ekspresowej S69, rozmawia Katarzyna Graboń.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Jak zagłosowali mieszkańcy Częstochowy, Kłobucka i Lublińca? Sędzia Tomasz Pidzik, przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej w Częstochowie, wprost z Warszawy, po zdaniu protokołów pierwszej tury wyborów prezydenckich, przekazuje informacje w rozmowie ze Zdzisławem Maklesem.


 

Katowice na 102.2 FM

dc_swieto_ogniowe_2013__1919_mini_120W Żorach dzisiaj tradycyjnie obchodzone będzie święto ogniowe. Jego geneza sięga wydarzeń sprzed ponad 300 lat. Od kilku lat elementem dodatkowym święta jest także bieg ogniowy. Czy mieszkańcy faktycznie kultywują tradycję i co można powiedzieć na temat samego biegu, w Żorach sprawdzała Dorota Stabik.


 

Skąd się wzięło i do czego nawiązuje święto ogniowe i jak dzisiaj będą wyglądały jego obchody z doradcą prezydenta Żor, Anną Ujmą, rozmawia Dorota Stabik. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl