Protest pielęgniarek. Żydowskie zwyczaje. Marszałek Piłsudski.

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Zamiast świętować, panie postanowiły jednak zaprotestować. Domagają się podwyżek płac oraz rozwiązania problemu zbyt małej liczby pracujących w zawodzie. Rozmowy z dyrekcjami szpitali i innych placówek medycznych nie przyniosły do tej pory zadowalających rezultatów, dlatego dzisiaj pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów i wyszły protestować przed budynki szpitali, na ulicę. Zapowiadają, że nie spoczną, dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione. Zapowiadają też kolejne akcje, ale na razie tylko informacyjne. Z protestującymi pielęgniarkami rozmawiała Marta Dobrowolska.


 

wp_20150511_026_120Lelów, miasto z bogatymi tradycjami żydowskimi, od niedawna cieszy się nową atrakcją historyczną, która jest jedną z dwóch takich atrakcji w Polsce. Po Izbie Tradycji Ziemi Lelowskiej naszą reporterkę, Gabrielę Kaczyńską, oprowadzała Anna Teleszko, dyrektorka biblioteki.


 

80 lat temu zmarł Józef Piłsudski. W miejscu, gdzie spoczywa serce Marszałka, na Rossie w Wilnie, śpiewającą młodzież częstochowskich szkół i ludzi, którzy nie kryją wzruszenia, spotkał Zdzisław Makles.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Książnica Beskidzka w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, otrzymała Pierwszą Nagrodę Mistrza Promocji Czytelnictwa za dokonania w roku 2014. O Książnicy opowiada jej wieloletni dyrektor, Bogdan Kocurek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Kapliczka z przełomu XIX i XX wieku w częstochowskiej dzielnicy Stradom będzie odbudowana. W kwietniu uszkodził ją samochód ciężarowy. Choć zniszczony jest dach i ściana szczytowa to wewnątrz kaplica nie jest uszkodzona i nie grozi zawaleniem. Pozostanie, bo przecież to zabytek, a kapliczki, budowane od wieków, stały się elementem naszego krajobrazu, tradycji i kultury. Jedną z nich w miejscowości Jaskrów odwiedziła Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102.2 FM

wp_20150509_005_120Pszczyna walczy z barierami architektonicznymi dla niepełnosprawnych. Burmistrz miasta Dariusz Skrobol i m.in. dyrektor Muzeum Zamkowego Maciej Kluss na wózkach inwalidzkich zwiedzali ulice miasta, by sprawdzić czy place i budynki użyteczności publicznej są osiągalne dla osób niepełnosprwanych. Pszczyńska akcja pokazała, że takie sprawdzanie ułatwień dla osób niepełnosprawnych jest bardzo potrzebne. Czy możemy się spodziewać się kolejnych takich w innych miastach? Akcję obserwował Łukasz Kałuża. 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl