Elektrośmieci. Performance. Zielona Karta.

W Sejmie wciąż trwają prace nad ustawą o elektrośmieciach. Celem nowych przepisów ma być zwiększenie recyklingu zużytych sprzętów RTV i AGD, a także ograniczenie szarej strefy. Chodzi po prostu o to, że sklepy miałyby darmowo odbierać elektrośmieci do utylizacji. Jak na razie Polska przetwarza 4 kg zużytego sprzętu na jednego mieszkańca. Docelowo jednak w 2021 roku na jednego mieszkańca ma być przetwarzanych 11 kilogramów. Sprawą elektrośmieci zajął się Łukasz Szwej.


 

Dokładnie 2 lata temu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a od wczoraj trwa tam pierwsza impreza – wyjątkowy festiwal, podczas którego prezentują się artyści performerzy – zarówno klasycy, jak i adepci. I chociaż mówi się, że performance to sztuka dziejąca się tu i teraz to jednak po katowickim festiwalu będzie wydana specjalna publikacja dokumentująca zarówno pokazy, jak i panele dyskusyjne. Festiwal rozpoczął pokaz Przemka Branasa zatytułowany I don´t know what I do but I do it. O nowym budynku, a także niezwykłej sztuce performance´u nasza reporterka rozmawiała m.in. z rektorem Antonim Cyganem oraz profesorami Sławomirem Brzoską i Januszem Bałdygą rozmawiała Joanna Opas.


 

Czas w tym przypadku jest najważniejszy, a nie zielona karta. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w kwietniu tego roku złożył wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych zapisów tzw. pakietu onkologiczno-kolejkowego. Został on przygotowany na podstawie zewnętrznego audytu, który otrzymała już premier Ewa Kopacz. Maciej Hamankiewicz tłumaczy, że szybka ścieżka leczenia, która jest wdrażana w przypadku podejrzenia nowotworu powoduje wydłużenie ścieżek zdrowia dla innych chorych np. w przypadku cukrzycy, czy chorych na nadciśnienie. Lekarze tłumaczą, że wniosek trafił do Trybunału dla dobra pacjenta, ale w całym tym papierkowym zamieszaniu poszkodowany może się okazać właśnie pacjent. Zielona karta jest dla pacjentów – twardo podkreśla ministerstwo zdrowia. Sprawą zajęła się Agnieszka Niewolańska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

"Trzeźwo patrzę, trzeźwo jadę", to hasło rajdu rowerowego z Łeby nad Bałtykiem do Szczyrku. O tej imprezie z Księciem Łebskim rozmawiał Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Wędkarze z Blachowni dbają o narybek. Zarówno ten w wodzie, jak i ten który ma być przyszłością polskiego wędkarstwa. Szkolenie kilkuletnich jego adeptów ma nauczyć szacunku dla przyrody i oderwać młodzież od komputerów, a wędkarstwo ma być hobby, a nie tylko sposobem na pozyskiwanie pożywienia. Wędkę zarzucił zaprasza Zdzisław Makles.


 

Zawiercie na 102.2 FM

11032475_872112072858030_1682544483_o_120Kiedyś Zawiercie słynęło z piłkarskiej drużyny sportowej czyli z Warty Zawiercie. Słynęło, bo już nie słynie, ale jest szansa, że się to zmieni. Piłka nożna powraca i co niektórych dziwi... w wykonaniu żeńskim. W mieście pojawia się coraz więcej takich drużyn, które grają, rywalizują i reprezentują. Jedną z najlepszych nie tylko w Zawierciu, ale i w naszym województwie, jest drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6, która mecze rozgrywa na stadionach w całej Polsce. Z piłkarkami i ich trenerem rozmawiała Gabriela Kaczyńska.


 

Sławków, miasto, które oprócz atrakcji historycznych, chce być także atrakcyjne turystycznie. W jaki sposób, wyjaśnia burmistrz Rafał Adamczyk, z którym rozmawia Gabriela Kaczyńska.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl