Marsjański łazik. Artyści. Prof. Zimbardo

lazikmars_slabikowski_2_120Studenci Politechniki Częstochowskiej zaprezentowali dziś własny, marsjański łazik. To jeden z pięciu tego typu sprzętów w Polsce, który stanie do rywalizacji w międzynarodowym konkursie Universtity Rover Challange w Stanach Zjednoczonych. Podczas zawodów łazik zmierzy się z czterema zadaniami: przejeździe terenowym, wyszukiwaniem próbek oraz ich analizą, pomocy astronaucie oraz serwisowaniem sprzętu. Dziś marsjański łazik prezentował swoje możliwości w holu wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Prezentację obserwował Krzysztof Słabikowski.


 

"Kochajmy naszych artystów" – pod takim hasłem obchodzone jest w Bielsku-Białej 70-lecie działalności tamtejszego Związku Polskich Artystów Plastyków. Z okazji jubileuszu w BWA można zobaczyć grafiki, obrazy, witraże, projekty i rzeźby. Wystawy i wydarzenia związane z jubileuszem bielskich plastyków potrwają do końca sierpnia. Warto przypomnieć, że to właśnie środowisko plastyków przyczyniło się do rozwoju m.in. teatru Banialuka, Studia Filmów Rysunkowych oraz otwarcia galerii BWA i utworzenia liceum plastycznego. Na wernisażu wystawy "Kochajmy naszych artystów" w Bielsku-Białej był Łukasz Kwaśny.


 

zimbardiprof_dudzia_120Bohater wcale nie musi mieć czerwonego płaszcza, nie musi też skakać z wieżowców. W Drużynie "Z" nikt nie musi też mieć skrzydeł, na początek wystarczy szczery uśmiech. Chodzi o "Projekt Bohaterskiej Wyobraźni" profesora Philipa Zimbardo, który dziś przyjechał na Śląsk. Program od blisko roku realizowany jest w placówkach oświaty w Polsce i na całym świecie. Celem projektu jest kształcenie wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności, szacunku dla innych ludzi i empatii, bo każdy może zostać bohaterem, najważniejsze to zauważać innych ludzi i nie wstydzić się im pomagać. W wykładzie uczestniczyła Agnieszka Niewolańska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

W tym tygodniu minie 20 lat od chwili gdy papież Jan Paweł II odwiedził Skoczów. Rocznicowe uroczystości rozpoczynają się już dzisiaj. Nasz reporter Piotr Pagieła odwiedził szkołę podstawową numer 3.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Muzeum Częstochowskie obchodzi jubileusz 110-lecia, a podległy mu Rezerwat Archeologiczny jubileusz 50-lecia. 110 lat to długa historia gromadzenia zbiorów, a wszystko zaczęło się w niewielkim, prywatnym mieszkaniu przy ulicy 3 Maja, bo inicjatywa powołania muzeum wyszła od pasjonatów historii.


 

Zawiercie na 102.2 FM

W miniony weekend w Łazach odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W sumie na zawody przyjechało ponad 2 tysiące seniorów, których życie tak naprawdę zaczęło się na emeryturze. Zmagania obserwowała Gabriela Kaczyńska.


 

W Zawierciu w najbliższy piątek odbędzie się Dzień Zdrowia. Mieszkańcy całego powiatu będą mogli bezpłatnie przebadać się, a także spróbować nowych form aktywności fizycznej. Dzień Zdrowia odbędzie się w centrum miasta, a organizuje tamtejsza Szkoła Medyczna. O szczegółach, już dziś, Renata Stochel-Piróg opowiada Gabrieli Kaczyńskiej.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl