Supersam. Rozrusznik serca. ZUS.

20150520_112344_120W śródmieściu Katowic powstaje kolejne centrum handlowe. Mowa o Supersamie, który istniał już przed II wojną światową. 3 lata temu zdecydowano się na wyburzenie starego obiektu, a w jego miejsce postawienie nowego. Teraz pozostaje już tylko wykończenie i oddanie budynku do użytku. Czy założenia projektantów i inwestorów się sprawdzą, na to będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. Uzasadnione są jednak obawy właścicieli okolicznych sklepów. Niestety, jak powiedział naszemu reporterowi prezydent Krupa, na obniżkę czynszu w centrum Katowic się nie zanosi. Co o nowym Supersamie sądzą mieszkańcy i okoliczni sklepikarze sprawdzał po drodze nasz reporter Łukasz Szwej, który udał się na uroczyste zawieszenie wiechy.


 

Mały Maksiu urodził się w 34. tygodniu ciąży i żyje tylko dzięki lekarzom z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie. Zespół pod kierunkiem kardiochirurga Michała Buczyńskiego wszczepił chłopcu rozrusznik serca, dzięki któremu może się on rozwijać. W chwili operacji mały pacjent ważył zaledwie 1,5 kilograma. To pierwszy w Polsce przypadek wszczepienia rozrusznika serca tak małemu dziecku. Chociaż zabieg przeprowadzono w marcu, to lekarze dopiero teraz o nim poinformowali, kiedy wiadomo już, że wszystko się udało i Maksiu na dniach opuści katowicki szpital. Chłopca i jego mamę w tych szczęśliwych chwilach odwiedziła nasza reporterka Joanna Opas.


 

Temat emerytur, rent i wszelkiego rodzaju świadczeń, dziś na antenie Polskiego Radia Katowice, został zgłębiony z każdej możliwej strony. Wszystko za sprawą Dnia Otwartego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polskim Radiu Katowice. Słuchacze mogli dzwonić, ale mogli też zjawić się u nas osobiście i porozmawiać z pracownikami ZUS-u. Konsultacje trwały do godziny 15.00. Punkt ZUS-u odwiedziła też Agnieszka Niewolańska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Dziś w Skoczowie rozpoczyna się jubileuszowa, 20. edycja festiwalu Musica Sacra. Jest to upamietnienie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w tym mieście, w roku 1995.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Lokalne Grupy Działania (LGD) pracują nad strategiami działania na najbliższe lata i zachęcają do zgłaszania im tak zwanych oddolnych propozycji. Spośród kilkunastu takich grup działających w województwie śląskim przedstawiciele dwóch: Razem na Wyżyny i Zielony Wierzchołek Śląska, o aktywizacji małych społeczności i poprawie konkurencyjności wsi, jako miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności ekonomicznej opowiedzą Zdzisławowi Maklesowi.


 

Katowice na 102.2 FM

Fach w ręku to gwarancja pracy, bo fachowców na rynku brakuje – twierdzi dr Krzysztof Bondyra, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej do spraw szkolnictwa zawodowego. Podobny pogląd prezentuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wprawdzie gimnazjaliści egzaminy mają już za sobą, to jednak najwyższy także czas, by zdecydować, gdzie uczyć się dalej. Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu, to szkoła dużych mozliwości, twierdzą jej uczniowie i zachęcają, by pójśc w ich ślady. W Bieruniu z mikrofonem była Anna Juśkiewicz.


 

W Lędzinach swoje pasje rozwijać mogą zarówno młodzi jak i starsi. Stworzono tu bowiem placówkę, która jest, jak twierdzi Joanna Figura dyrektorka Miejskiego Domu Kultury, ewenementem na skalę... co najmniej wojewódzką. W Lędzinach z mikrofonem była Anna Juśkiewicz.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl