Politechnika. Ilustrator gier. Mural.

Jedna z największych w Polsce uczelni technicznych świętuje 70-lecie. Ważnym punktem dzisiejszych obchodów było uroczyste posiedzenie Senatu uczelni, na którym profesorowi Antoniemu Tajdusiowi, wieloletniemu rektorowi krakowskiej AGH, wręczono doktorat honoris causa. Politechnikę Śląską odwiedziła dziś także premier Ewa Kopacz.


 

 

Kiedy pada słowo gry, to pierwsze nasze skojarzenie dotyczy tych komputerowych, ale dziś powiemy o nieco innych. Cóż może być przyjemniejszego niż rodzinny wieczór z grami planszowymi. Podobnie jak w grach komputerowych możemy się wcielać w krasnoludy, w magików, czy po prostu w postacie historyczne. A jak powstają takie gry? Mało kto z nas wie, że praca nad tworzeniem tzw. „planszówek” to długa droga, łącznie z wykreowaniem odpowiedniego klimatu i oczywiście postaci. W Polsce niewiele osób się tym zajmuje. My rozmawiamy z ilustratorem gier planszowych, który mieszka w Dąbrowie Górniczej. Jarek Nocoń zasłynął już za granicą, pracuje z największymi wydawnictwami, które wydają gry planszowe. 


 

Nazistowskimi symbolami wandale zdewastowali mural Polski Walczącej w Mysłowicach. Ścienne malowidło zlokalizowane jest na ścianie budynku przy ulicy Janowskiej. Mural, który przedstawiał między innymi młodego powstańca warszawskiego, nieznani sprawcy oszpecili symbolami swastyki i niemieckiej formacji nazistowskiej SS. Właściciel budynku, na którym widnieje powstańcza grafika, o sprawie powiadomił policję, oburzenia nie kryją też mieszkańcy Mysłowic. Pozostaje mieć nadzieję, że policji uda się zatrzymać winnych, a dotkliwa kara odstraszy ich potencjalnych następców.


Katowice na 102.2 FM

W piątek w samo południe w Knurowie ruszy „Bieg Młodości”. Impreza, która odbywa się już od 24 lat niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem. O tym, skąd pomysł na bieg dla najmłodszych i dlaczego warto wziąć w nim udział z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Knurowie, z Krzysztofem Stolarkiem rozmawiała Monika Krasińska.


W Jastrzębiu-Zdroju w sobotę odbędzie się koncert z udziałem Marcina Wyrostka pod hasłem „Razem pomagamy Adusi”. Wszystkie informacje o tym, jak kupić bilet na koncert lub w inny sposób pomóc Adusi można znaleźć na stronie www.zdrowieady.pl. Po koncercie odbędzie się aukcja charytatywna, którą poprowadzi Mirosław Barszowski. W jej trakcie będzie można wylicytować między innymi wejściówkę na Międzynarodową Galę Walk Zawodowych ONLY1, koszulkę i rękawice które miał na sobie podczas Geneva Open Jan Sałamacha.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Kto może się tak śmiać? To będzie zagadka na początek dzisiejszego Studia Beskidy, w którym gościć będzie Katarzyna Pakosińska, ale nie jako artystka kabaretowa, lecz aktorka. W Teatrze Komedii Kuby Abrahamowicza w Bielsku-Białej,wystąpi po raz kolejny w spektaklu Małżeński Rajd Dakar. Ponadto złe wieści nie tylko dla kierowców, niebawem zamknięty zostanie most na rzece Wiśle w Strumieniu, ale na pocieszenie będzie kilka zaproszeń na ciekawe imprezy kulturalne.


 

Czestochowa na 98.4 FM

Targi Pracy odbyły się dziś w Parku Przemysłowo-Handlowym. Wzięło w nich udział ponad 60 pracodawców i setki bezrobotnych. Powiemy o sytuacji na częstochowskim rynku pracy, jak mają ją znaleźć osoby młode, które zakończyły właśnie naukę oraz jaki wpływ na poziom bezrobocia mają specjalne strefy ekonomiczne.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl