Prof. Zembala ministrem zdrowia

Premier Ewa Kopacz podała nazwiska nowych ministrów, prof. Marian Zembala nowym ministrem zdrowia.

Na czele ministerstwa sportu stanie były sportowiec, wioślarz Adam Korol. Natomiast tekę ministra Skarbu Państwa obejmie polityk PO, Andrzej Czerwiński, były prezydent Nowego Sącza, specjalista od energetyki. To nie koniec zmian. Marek Biernacki zostanie ministrem-koordynatorem do spraw służb specjalnych. Biernacki zastąpi na stanowisku Jacka Cichockiego. Wiceministrem gospodarki będzie Anna Ewa Nemś, posłanka z Zawiercia. Z kolei Dorota Niedziela obejmie funkcję wiceminister środowiska. Nowi ministrowie i wiceministrowie zastąpili tych, którzy złożyli swoje rezygnacje.

— Nominacje dla nowych ministrów ogłoszone przez premier Ewę Kopacz, to mimo wszystko działanie wizerunkowe, które ma ratować Platformę Obywatelską przed dalszym spadkiem poparcia — komentuje decyzję szefa rządu dla Polskiego Radia Katowice dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego — chociaż wybranie nazwisk z klucza eksperckiego, a nie politycznego, nie jest najgorszym wyborem.


Zdaniem Tomasza Słupika, Platforma Obywatelska może nie odrobić strat do jesiennych wyborów parlamentarnych, a nowi ministrowie, którzy jednak nie mają doświadczenia w rządzeniu, mogą nie zdążyć przedstawić żadnych propozycji dla swoich resortów. Środowisko lekarskie pozytywnie ocenia wybór profesora Mariana Zembali na stanowisko ministra zdrowia. Jak mówi prof. Andrzej Witek, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach, z pewnością na tym wyborze zyskają zarówno pacjenci, jak i sami lekarze.


Z kolei prof. Andrzej Więcek, kierownik katedry i kliniki nefrologii, transplantologii i chorób wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach, podkreśla, że chociaż 4 miesiące to stanowczo za mało, by dokonać spektakularnych zmian w resorcie zdrowia, ale można już wytyczyć jakiś ich kierunek.


Profesor Marian Zembala jest kardiochirurgiem, od 1993 roku pełni funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W ostatnich wyborach samorządowych z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego.

Autorzy: Joanna Opas, Jerzy Zawartka, IAR