Manifestacja na Dzień Ojca

fot. Marta Dobrowolska

Dzisiaj Dzień Ojca.

Z tej okazji w Katowicach trwa manifestacja pod hasłem "Stop dyskryminacji ojców przez sądy rodzinne".

— Nie każdy ojciec ma dzisiaj możliwość świętowania ze swoim dziećmi — mówi Przemysław Piotrowski, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca w Katowicach.


Uczestnicy manifestacji są oburzeni ciągłą dyskryminacją ojców w sądach rodzinnych. Jak mówi Przemysław Piotrowski, dzieci są izolowane od swoich ojców, a w prawie dotyczącym spraw polskiej rodziny nic się nie zmienia.


Największy problem z dyskryminacją mężczyzn występuje na Śląsku.

— Dlatego to tutaj spotykają się ojcowie z całej Polski — mówi Michał Fabisiak, prezes Stowarzyszenia DzielnyTata.pl z Warszawy.


Ojcowie domagają się m.in. równego i równoprawnego traktowania ojców i matek, zgodnego z zapisami Konstytucji i innych dokumentów i traktatów ratyfikowanych przez Polskę.
Celem wystąpienia jest pokazanie rządzącym, że prawne uregulowania dotyczące rodziny są nieaktualne i krzywdzące jedną ze stron. A wychowanie dziecka powinno być obustronne - mówi Teodozja Strawczyńska z Forum Matek Przeciw Dyskryminacji Ojców


Przemarsz białych koszulek rozpoczął się o 11:00 na katowickim Rynku. Następnie uczestnicy manifestacji przemaszerują pod Sąd Okręgowy przy ul. Francuskiej. Wystąpienie zakończy się o godz. 18:00.

Autor: Marta Dobrowolska