Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Pani Róża. Big lift. Zatrute zwierzęta.
24.06.2015
16:45:00

paniroza_martad_400Do niedawna pani Róża była jedną z wielu anonimowych, schorowanych i zapomnianych osób. Pomimo szóstki dzieci, 83-latka nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby jej pomócm, a jest w czym, bowiem seniorka ma amputowaną nogę i porusza się na wózku inwalidzkim. Mieszka na pierwszym piętrze starego bloku w Bytomiu. Na szczęście dla pani Róży, są jeszcze na tym świecie ludzie o dobrym sercu. Pani Róża, wraz ze swoimi młodymi przyjaciółmi: Michałem Ładą i Iloną Łukaszewską proszą o pomoc. Wystarczy wejść na Facebooka i wpisać w wyszukiwarce "Pomoc dla pani Róży". Tam dostępne są wszystkie informacje. Do tej pory udało się znaleźć dla kobiety bojler, kuchenkę elektryczną, wózek inwalidzki ale również ubrania oraz jedzenie. Darowane przedmioty można zostawiać w Lombardzie przy ulicy Matejki 20 A w Bytomiu. Zachęcamy wszystkich Państwa do pomocy pani Róży, ale również, po raz kolejny apelujemy, aby uważnie rozglądać się dookoła - bowiem za ścianą może mieszkać ktoś samotny, potrzebujący naszej pomocy. O pomaganiu, nadziei, ale i o trudnościach codziennego życi, w relacji Marty Dobrowolskiej.


 

20150624_103136_120Na Stadionie Śląskim trwa operacja "Big lift", czyli tworzenie linowej konstrukcji dachu. Kiedy zakończy się ta inwestycja i czy doczekamy się pierwszego meczu, sprawdzał Łukasz Szwej.


 

Drgawki, piana na pysku, obrzęk płuc - takie objawy miały zwierzęta, która trafiły do weterynarza. W Grodźcu, dzielnicy Będzina, ktoś truje zwierzęta. Profesor katowickiej ASP, Jacek Rykała, ostrzega, aby uważać szczególnie koło "Parku Rozkówka". Sprawą zointeresowała się Agnieszka Niewolańska.


 


Bielsko-Biała na 102.2 FM

W stolicy Żabiego Kraju odbyła się promocja książek dla dzieci o przygodach Żabki Kumy. Bibliotekę w Strumieniu odwiedził Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Nowej Brzeźnicy, gdzie w 1415 roku urodził się Jan Długosz, zainaugurowano dziś Rok Długoszowski. Jego akcenty widoczne mają być w kilku miejscowościach bliskich historykowi, od Nowej Brzeźnicy po Kraków. We wrześniu w Kłobucku, gdzie Jan Długosz był proboszczem, a gdzie od lat odbywają się Dni Długoszowskie powstanie pierwszy w Polsce pomnik kronikarza. O ustanowienie roku 2015 Rokiem Długosza zabiegały miasta, szkoły i instytucje z nim związane. Ostatecznie Sejm zdecydował, że rok 2015 ma dwóch patronów - świętego Jana Pawła II i Jana Długosza, z uwagi na 10. rocznicę śmierci papieża i 600-lecie urodzin kronikarza. O Dniach Długoszowskich informuje Zdzisław Makles.


 

Racibórz na 102.2 FM i 97.0 FM

Wystarczy kilka ciepłych i suchych dni, by w lasach wzrastało zagrożenie pożarowe. Ściółka w ekstremalnych sytuacjach ma wilgotność kartki papieru. Jednymi z bardziej zagrożonych lasów w naszym województwie są tereny w rejonie Rud Raciborskich. Jak leśnicy czuwają nad bezpieczeństwem w lesie, tym pożarowym oczywiście, sprawdzał Łukasz Kwaśny.


 

23 lata temu największy po II wojnie światowej pożar w historii Polski i Europy Środkowo-Zachodniej zniszczył ponad 9 tysięcy hektarów lasu, głównie w nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Pożar rozpoczął się 26 sierpnia 1992 roku około godziny 13.50. Został zauważony przy linii kolejowej łączącej Racibórz z Kędzierzynem-Koźlem w pobliżu miejscowości Solarnia. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru była iskra spod kół hamującego pociągu. Pożar udało się ugasić dopiero cztery dni później, a jego dogaszanie trwało do 12 września. Dużą rolę podczas gaszenia odegrało masowe użycie 26 samolotów pożarniczych. W akcji brało udział około 1100 samochodów pożarniczych, śmigłowce, 50 cystern kolejowych i 6 lokomotyw, a także sprzęt ciężki taki jak: czołgi, pługi i spychacze. W sumie około 10 tysięcy osób. Żywioł pochłonął trzy ofiary – w tym dwóch strażaków. Obecnie w miejscu pożaru rośnie młody las. Czy ogień pojawi się w lesie zależy oczywiście od pogody, ale także i od ludzi, przyznał Gabriel Tworuszka z nadleśnictwa Rudy Raciborskie w rozmowie z Łukaszem Kwaśnym. 




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA