Otwarcie Muzeum Śląskiego – fotogaleria

fot. Marta Dobrowolska

Unikalna architektura, pokopalniana przestrzeń i sześć stałych wystaw – od dzisiaj zwiedzać można nową siedzibę Muzeum Śląskiego.

Główne ekspozycje będą pokazane w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym.


Nowa siedziba Muzeum Śląskiego zostanie otwarta na terenie byłej Kopalni Katowice. Festiwal Otwarcia potrwa do niedzieli. Głównym i najważniejszym jego elementem będzie inauguracja stałej ekspozycji. Oprócz tego otwarte zostaną także wystawy czasowe, z kolei Leon Tarasewicz przygotował instalację zatytułowaną "Modry". 

— Galerię plastyki nieprofesjonalnej wzbogaci ekspozycja grafiki Jana Nowaka, a na najniższym poziomie budynku zostanie zaprezentowana wystawa "Muzeum w organizacji. Muzeum z wyobraźni", która będzie swego rodzaju egzaminem z historii przedstawionym w formie gry planszowej — mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum.


Podczas festiwalu otwarcia odbędzie się m.in. mapping 3D i multimedialne widowiska, a ponadto zaplanowano dyskusje o Śląsku, projekcje filmów poświęconych regionowi czy warsztaty muzealnego street art-u dla pasjonatów i plastyki nieprofesjonalnej dla najmłodszych.

Obiekt ma niezwykle ciekawą historię, która rozpoczęła się w 1929 roku. Wówczas projektantem był najlepszy polski architekt tamtych czasów Karol Schayer. Profesor Andrzej Szczerski podkreśla, że pierwszy budynek Muzeum Śląskiego był najnowocześniejszym muzealnym gmachem w Europie.


Muzeum zostało zburzone przez Niemców po rozpoczęciu drugiej wojny światowej.

— A jednak pamięć o nim przetrwała — uważa profesor Ewa Chojecka.


Po latach zapomnienia, w 1981 roku zadecydowano o restytucji muzeum. Aż do dzisiaj kolekcja prezentowana była w tymczasowej siedzibie przy ulicy Korfantego w Katowicach.  

W Muzeum odbędzie się dziś również debata zatytułowana: Śląsk wyobrażony, Śląsk wyśniony. Wezmą w niej udział: Sebastain Cichocki, znany kurator sztuki współczesnej, Marek Zieliński, dyrektor Festiwalu Ars Cameralis, profesor Marian Oslislo, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i uznany architekt Tomasz Konior. Całość poprowadzi Ewa Niewiadomska, kierownik redakcji kultury Polskiego Radia Katowice.

Wyjątkową atrakcją jest 40-metrowa wieża wyciągowa szybu kopalnianego, do której dobudowano panoramiczną windę. Pozwala ona dotrzeć zwiedzającym do górnej platformy, skąd rozciąga się widok na park i panoramę miasta. Pracujący tu kiedyś górnicy są zachwyceni przemianą do jakiej doszło w kopalni.


W skład zespołu budynków nowej siedziby wchodzi również dawny budynek maszynowni szybu „Warszawa”, zaadaptowany na dwupoziomową restaurację, oraz dawny magazyn odzieży, w którym znajduje się Centrum Scenografii Polskiej.

Co na temat nowego obiektu sądzą sami zwiedzający?


Zwiedzać muzeum można dzisiaj do godz. 20:00. Dla tych, którzy nie posiadają biletów wstępu na wystawy, zorganizowano atrakcje na zewnątrz budynku. Można m.in. wjechać na wieżę szybu Warszawa i wziąć udział w warsztatach i koncertach muzycznych. 

Około 30 stron tekstu, ponad 250 zdjęć, filmy, fragmenty audycji radiowych, interaktywne mapy.
Kto będzie miał ochotę dowiedzieć się czegoś o Muzeum Śląskim, znajdzie niemal wszystko w multimedialnym reportażu, który przygotowała katowicka redakcja „Gazety Wyborczej” przy współpracy Radia Katowice. 

Anna Dudzińska, współautorka multimedialnego reportażu podkreśla, że wizyta na stronie to wirtualna przygoda.


Reportaż do oglądania, czytania i słuchania już jest na muzeumslaskie.wyborcza.pl. 

Autorzy: A. Dudzińska, J. Opas, M. Barasińska, E. Kosałka-Passia, M. Dobrowolska