Suwałkowanie. In vitro. Książka za krew.

Nazwa tej imprezy wzięła się od charakterystycznego przesuwania części instrumentu. Żywieckie Suwakowanie, czyli spotkania puzonowe w Żywcu, przyciąga muzyków z całej Polski i nie tylko od 10 lat. To niejako wstęp do rozpoczynającego się w sobotę Tygodnia Kultury Beskidzkiej.


 

Dziś prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o in vitro. Ustawa od początku budziła wiele kontrowersji. Nie zgadzały się na nią środowiska prawicowe, a także Episkopat. Według nich, ingerowanie w zarodki jest niemoralne. Jednocześnie Polska jest jednym z ostatnich krajów, które kwestię in vitro unormowała. Ustawa pozwoli małżeństwom lub parom w związkach nieformalnych skorzystać bezpłatnie z metody in vitro, jeżeli przez 12 miesięcy wszelkie inne metody leczenia niepłodności zawiodą. Mimo że ustawa została podpisana i ma wejść w życie, to prezydent skierował jeden z artykułów do Trybunału Konstytucyjnego. Punkt dotyczy możliwości pobierania komórek rozrodczych od dawców, którzy nie są zdolni do wyrażenia swojej woli w tej sprawie. Warto jednak dodać, że ustawa zabrania tworzenia zarodków w celach innych niż zapłodnienie pozaustrojowe, a także zakazuje niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju.


 

Wakacje to czas, gdy zapasy krwi w centrach krwiodawstwa nieraz gwałtownie się kurczą. Jak mówi Stanisław Dyląg, szef katowickiej stacji, nasz region nie odbiega od innych w kraju. Dlatego też w co drugą środę krwiodawcy, którzy przyjdą oddać krew do stacji przy ul. Raciborskiej, dostaną... darmowe książki. Wybierać można pozycje o różnej tematyce, informuje Aleksandra Dyląg, kierownik działu organizacyjnego stacji. Nie ważne jaka motywacja, ważne, by w ogóle iść i oddać krew, bo pamiętajmy, że nieraz ratuje ona życie. Katowice na 102.2 FM

Od wczoraj odwiedzający muzeum miejskie w Jaworznie mogą oglądać niezwykłą wystawę fotografii OBLICZA OPORU. To zapis wojny uwieczniony przez obiektyw kobiety-partyzatki, Żydówki Faye Schulman. W wyprawie towarzyszy dyrektor muzeum Przemysław Dudzik.


Sylwia Słotwińska zachęca do tego, by podczas lata, przynajmniej kilka razy odwiedzić muzeum. W zabytkowym gmachu przygotowano wiele atrakcji dla małych i dużych.


Na stronie internetowej muzeum miejskiego znajdziemy wszystkie potrzebne informacje, by np. wybrać się na wycieczkę po mieście czy wziąć udział w warsztatach garncarskich.

 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

W Wiśle, kolejny już raz, zorganizowano zabawę w rytmach i klimatach PRL-u. Były i stare samochody, bar mleczny, ale długie kolejki ustawiały się przede wszystkim do saturatora i budki z lodami Bambino.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Połączyć przyjemne z pożytecznym. Taki cel przyświeca warsztatom graffiti na Starym Rynku w Częstochowie. "Pomazane" budynki mają być malowane z sensem i celowo. Pomysł w wakacje godny naśladowania. A Miejska Galeria Sztuki pokazuje, że nie święci garnki lepią i uczy różnych rzemiosł, aby posiąść umiejętność własnoręcznego wykonania jakiegoś pożytku. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl