Letnia szkoła w Cieszynie

Miłośnicy polskiego języka i kultury, z całego świata zjeżdżają do Cieszyna. Rozpoczyna się tu bowiem 25. Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej.

Tego lata cieszynianie będą mieli okazję gościć u siebie cudzoziemców niemal z 30 krajów świata, m.in. z Brazylii, Chin, Francji, Holandii, Japonii, Korei Południowej, Mongolii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Uczestnicy kursu będą mieli okazję, pod bacznym okiem lektorów i współpracowników Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, nie tylko rozwijać swoje umiejętności językowe, ale również poprzez zabawę poszerzać wiedzę z zakresu polskiej literatury, kultury oraz historii. Uroczysta inauguracja kursu jutro w gmachu Uniwersytetu Śląskiego.

Program letniej szkoły obejmuje nie tylko intensywny kurs języka polskiego, ale również cykle seminariów „Wiedza o Polsce”, bogaty program kulturalny oraz wycieczki. Lektoraty prowadzone są na wszystkich poziomach zaawansowania – od grup początkujących przez średnio zaawansowane po zaawansowane. 15 sierpnia zgodnie z tradycją odbędą się dwie najważniejsze imprezy w czasie letniej szkoły: „Sprawdzian z polskiego”, w którym wyłoniony zostanie Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego oraz Wieczór Narodów na cieszyńskim rynku, na którym studenci pod opieką lektorów zaprezentują swoje kraje, ich kulturę i zwyczaje.

Letnia szkoła jest jedynym w swoim rodzaju kursem językowym skierowanym do międzynarodowego grona odbiorców, który ma na celu promocję Polski, języka polskiego, polskiej literatury i kultury w świecie.

Autor: Monika Krasińska, Andrzej Ochodek