Susza. Mieszkania. Osioł.

Już ponad 50 procent upraw w Polsce zostało dotkniętych suszą. Sytuacji nie poprawiają dzisiejsze przelotne opady, które, dosłownie, stanowią kroplę w morzu potrzeb. Suszę odczuli już rolnicy. Czy w jej następstwie ucierpią także konsumenci? Pamiętajmy, że sytuację hydrologiczną w Polsce możemy poprawić również my sami – choćby poprzez zmianę swoich nawyków. Oszczędzajmy więc wodę. Suche fakty o suszy zebrał nasz reporter, Dawid Damszel. 


 

Nieco ponad miesiąc pozostaje do rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Dla wielu studentów to gorący okres, jeżeli chcą wynająć mieszkanie. Najpierw przeglądamy oferty, później oglądamy kawalerkę, by w końcu podpisać umowę najmu. Czytajmy dokładnie to, co podpisujemy, tak, aby studencki czas mijał jak najlepiej. Poradnik dla studenta przygotował Łukasz Szwej.


 

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Podlesicach, na terenie Rezerwatu Przyrody Góra Zborów największą atrakcja rezerwatu była Jaskinia Głęboka. Rezerwat znany był  rónież wśród miłośników wspinaczki. Od niedawna jest zupełnie inaczej. U podnóża rezerwatu powstało Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego a w nim m.in. pracownie edukacyjne. Edukacja prowadzona jest także w terenie, bo w terenie – na skałach, pracują owce, które cieszą się największym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych. Niebawem jednak zwierzęta te mogą mieć konkurencję.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Choć do obchodów rocznicowych września 1939 roku pozostało jeszcze trochę czasu, już teraz w Węgierskiej Górce odbywają się Rekonstrukcje Historyczne związane z bohaterską obroną tej w miejscowości, zwaną Westerplatte Południa. Spotykamy się również z zespołem Enej, który koncertował w Bielsku-Białej. Informacje przygotował Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Trwa Światowy Tydzień Wody. Udział w nim biorą także częstochowskie wodociągi. W ramach akcji otworzyły dla zwiedzających najstarsze, eksploatowane od 1928 roku ujęcie wody dla Częstochowy w Kolonii Wierzchowisko. Tydzień Wody ma uświadamiać nas, jak ważna jest ona w życiu codziennym i zwracać uwagę na problem jej braku. To temat jak najbardziej aktualny, bo w Częstochowie i okolicach tak jak w całej Polsce panuje susza. Zaprasza Krzysztof Słabikowski.


 

Katowice na 102.2 FM

O konfliktach z budową dróg, ich przebiegiem lub brakiem odpowiednich tras informujemy dość często, nie tylko w Auto-Radiu. Ten jednak konflikt wydaje się nie do rozwiązania. Mieszkańcy Mierzęcic już po raz czwarty blokowali drogę krajową 78 Siewierz – Tarnowskie Góry. Protestujący domagają się ograniczenia ruchu ciężarówek i wstrzymania budowy drogi do bazy cargo na lotnisku w Pyrzowicach. Protest obserwował Łukasz Kwaśny.


 

O  trudnym do rozwiązania problemie mieszkańców Mierzęcic z Markiem Prusakiem, rzecznikiem prasowym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych w Katowicach rozmawiał Łukasz Kwaśny.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl