Mistrz mowy. Kardio Med Silesia. Otyłość.

Dziś w Zabrzu otwarto pierwszy w województwie śląskim Park Technologii Medycznych. Kardio Med Silesia, bo taką nazwę przyjęła placówka, powstał dzięki współpracy lekarzy, pracowników naukowych oraz samorządu. Uruchomienie Parku Tchnologii Medycznych ma być odczuwalnie na mieszkańców naszego regionu z problemami sercowymi. 


 

Polskie dzieci są coraz grubsze, nie ćwiczą, mają już nie tylko nadwagę, ale coraz częściej są otyłe, co chwilę alarmują eksperci. Rewolucję w dziecięcej diecie miały przynieść szkolne sklepiki, w których zakazano sprzedaży śmieciowego i niezdrowego jedzenia, bo zakazano sprzedaży produktów zawierających cukier. W Siemianowicach Śląskich, a konkretnie w Zespole Szkół Sportowych, natomiast uruchomiono pilotażowy program mający na celu diagnozę i przeciwdziałanie otyłości wśród najmłodszych wymyślony przez doktora Jerzego Słowika, który od kilku lat opiekuje się młodymi sportowcami. Na czym on polega i czy problem nadwagi dotyka także dzieci uprawiające sport? Katowice na 102.2 FM

Już po raz trzeci miłośnicy kajaków popłynęli Odrą w ramach III Polsko-Czeskiego Kajakowego Maraton Odrzańskiego. Do pokonania była trasa z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla, czyli blisko 42 kilometry rzeką. Jacek Kluczniok, organizator imprezy podkreśla, że maraton to propozycja dla wszystkich, a na kajaki czas jest zawsze, bez względu na aurę.


Zatem jak zacząć pływanie kajakiem, jak wybrać sprzęt i trasę, doradza zapalony kajakarz, który Odrę pokonał aż do jej ujścia Sławomir Lewczuk. Warto szukać ciekawych tras. Sporo informacji o samych kajakach i spływach można znaleźć w internecie.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Relacja z Babiego Lata w Ogrodach, czyli tradycyjnej akcji szkółkarzy i ogrodników z Pisarzowic koło Bielska-Białej. Ponadto rozmowa ze starostą Cierlicka w Czechach, który przyjechał do partnerskiej gminy Chybie zabytkowym samochodem na zlot takowych pojazdów.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Kłobucku można podziwiać pierwszy w Polsce pomnik Jana Długosza. Twórcą podobizny polskiego dziejopisarza jest znany częstochowski rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Pomnik stojący na rynku w Kłobucku to najmocniejszy akcent obchodów Roku Jana Długosza w Polsce, który ustanowiono z okazji 600-lecia urodzin polskiego kronikarza. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl