Piekło zwane miłością

Francuska pisarka Marguerite Yourcenar jako pierwsza kobieta w historii została wybrana 6 marca 1980 roku do Akademii Francuskiej. Należała do grona najbardziej uznanych twórców piszących w języku francuskim, opublikowała wiele powieści oraz trzy tomy wspomnień. W 1983 została wyróżniona prestiżową Nagrodą Erazma z Rotterdamu.Swoje uczucia lokowało nieszczęśliwie. Albo kochała się w gejach, uważając, że uda się ich przekonać do siebie, albo weszła w stały związek z Grace Frick, kobietą bardzo zaborczą, która chciała decydować o wszystkim, jej życiu uczuciowym i prywatnym też. Dlatego Marguerite Yourcenar często powtarzała, że jej miłość to piekło. Tak też zatytułowali swoją audycje autorzy "Piekło zwane miłością". O tym piekle, ale też o miłości, opowiada Marta Fox, a audycje zrealizował Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?