Historia Matejki prywatna

Jan  Matejko to polski malarz, twórca obrazów historycznych i  batalistycznych. Jego uczniami byli: Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer czy wreszcie Stanisław Wyspiański. To on namalował takie obrazy mówiące o naszej historii jak: Bitwa pod Grunwaldem, Hołd Pruski, Sobieski pod Wiedniem czy Stefan Batory pod Pskowem. Malarzem był znakomity, chociaż niektórzy uważali go za "pacykarza", a jakim był człowiekiem? Czy starczało mu czasu na miłość? I kogo kochał? O tym między innymi opowiada w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka prof. Mieczysław Juda. Audycje zatytułowaną "Historia Matejki prywatna" zrealizował Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?