Kajakiem przez świat

Podróż „kajakiem przez świat” z członkami krakowskiego Stowarzyszenia „Bystrze”, zdobywcami m.in. dwóch rekordów Guinessa: za przepłynięcie najgłębszego Kanionu świata Colca w Peru oraz całej Amazonki. Pokonali również bystrza rzeki Kolorado, o czym opowiadają.

Z „Bystrzakami” będzie można spotkać się w najbliższy piątek, 6 listopada w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej o godz.16.00 na spotkaniu podróżników, którzy chętnie wybierają szlaki „Za horyzontem”. O swoich przygodach, przeżyciach i przemyśleniach przywiezionych z dalekich podrózy opowiedzą:

  • KRZYSZTOF BŁAŻYCA – „INNA AFRYKA”
    Krzysztof opowie o Afryce, jakiej prawie nikt nie zna, jako o świecie kontrastów. Uśmiech na co dzień, taniec, muzyka, błogosławieństwo i przekleństwa. Dynamika wiary, magia i fetysze. Złowieszczy mganga oraz święci. Życie na wsi i w wielkich miastach. Nędza, slamsy, smartfony, handel ludźmi i dzieciństwo wydane ulicy. Bogactwa naturalne, korupcja, mętne wody… (www.razemdlaafryki.org)
  • JOANNA I ARTUR MORAWIEC – „Z MIŁOŚCI DO PODRÓŻY…”
    Autorzy są animatorami ruchu podróżniczego w naszym regionie. Pokochali się i zaręczyli w podróży. Ślub wzięli w Buenos Aires, więc kiedy rodzina się powiększyła, nie zastanawiali się długo. Honoriusza, na jego pierwszą „wyprawę”, zabrali, gdy miał zaledwie pięć miesięcy. Najpierw była Tunezja, potem Maroko, wreszcie Filipiny. Potem pojawił się Tymek i on również szybko rozpoczął swoją globtroterską „karierę”. Od ponad 10 lat są współorganizatorami Festiwalu Slajdów Podróżniczych, który odbywa się w Uniwersytecie Śląskim. Lansują podróżowanie z dziećmi, odkrywają przed nimi świat.

NOWA INICJATYWA „Bystrzaków” – „Chcemy nakręcić profesjonalny film dokumentalny opisujący historię Klubu Bystrze. Nie tylko dla nas wyjątkowego i unikalnego. Chcemy przybliżyć osiągnięcia wypraw i działalności docenianych na świecie, a nie zawsze znanych w kraju. Zapisać i przekazać innym efekty naszej wiary „że nie ma rzeczy niemożliwych” trzeba tylko bardzo chcieć je zrealizować, wytrwale i z uporem do tego dążyć. W celu zebrania środków na realizację filmu zorganizowaliśmy społeczną zbiórkę pieniędzy. Zwracamy się z gorącą prośbą o finansowe wsparcie tego przedsięwzięcia. Każda nawet drobna wpłata przybliży nas do celu. Będziemy również ogromnie wdzięczni za pomoc w rozpowszechnieniu informacji o naszej akcji, dotarciu do innych mogących w tym pomóc.” – piszą o przedsięwzięciu członkowie klubu.

Numer subkonta, na które można kierować wpłaty: 78 1140 2017 0000 4102 1309 7593, Stowarzyszenie Akademicki Klub Turystyki Kajakowej Bystrze, ul. Reymonta 17, 30-059 Kraków.

Więcej informacji o postępach w realizacji filmu o historii klubu można znaleźć na stronach:
www.bystrze.org
www.facebook.com/Kajakiemprzezswiat
www.facebook.com/GrandCanyonColorado2013


MK

Są ludzie, którzy marzą o dalekich wyprawach wpatrując się w linię horyzontu. Są też tacy, którzy właśnie tam, za horyzontem rozpoczynają swoją wędrówkę w nieznane. 

Wciąż przesuwać tę linię, która dzieli marzenia od rzeczywistości, podróżować i odkrywać granice swojej wyobraźni, odwagi, ciekawości świata, możliwości organizmu i siły, brawury i głodu poznawania ludzi, nowych miejsc, smaku niezwykłych przeżyć – oto wyzwania stojące przed bohaterami spotkań „Za horyzontem”.

Autorka jest miłośniczką podróżowania z plecakiem i namiotem, poznawania świata i ludzi poza głównymi szlakami turystycznymi. Była w wielu fascynujących zakątkach Ziemi, jak również "pod ziemią". Lubi wyzwania. Przez wiele lat jako członek Klubu Speleologicznego "Aven" uczestniczyła w wyprawach grotołazów. Przyjaźni się z ludźmi gór, którzy imponują jej odwagą i siłą charakteru. Sympatyzuje z wieloma stowarzyszeniami, klubami oraz organizacjami propagującymi turystykę trampingową oraz górską. Od wielu też lat współpracuje z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego badającymi naszą planetę dołączając do wątku przygodowego opowieści o podróżach "Za horyzontem" wątek naukowy poszerzający wiedzę z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, etnografii, geografii, przyrody itd.

e-mail: horyzont@radio.katowice.pl

sobota, godzinia 14:15

 


brasil_120

 

Albert Karch – korespondent Polskiego Radia Katowice w Brazylii                     

 

Brazylia za horyzontem
www.brazyliazahoryzontem.fotonet.net.pl


 

PRZED HORYZONTEM – ZAPROSZENIA