Fascynacje hrabiego Potockiego

Jan hrabia Potocki – polski powieścio- i dramatopisarz (tworzący w języku francuskim), podróżnik, polityk, historyk, publicysta, etnograf, pierwszy archeolog polski, badacz starożytności słowiańskich, inżynier, pierwszy polski aeronauta i kawaler maltański. Rok 2015 poświęcono życiu i twórczości Jana Potockiego, ze względu na przypadającą 23 grudnia dwusetną rocznicę jego śmierci. Był człowiekiem niebanalnym, żył w swoim świecie i tak do końca nie wiadomo kogo kochał. Jego powieść "Rękopis znaleziony w Saragossie" możemy oglądać na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie.

O pisarzu Janie Potockim opowiada w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka prof. Janusz Ryba. Audycje zatytułowaną "Fascynacje hrabiego Potockiego" zrealizował Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?