August Strindberg, czyli walka płci

Nie było piekła na ziemi, zanim nie powstał raj, to znaczy: zanim nie pojawiła się kobieta! Tak pisał o kobietach twórca dramatów, powieści, esejów i utworów poetyckich, malarz i fotograf uznawany za ojca współczesnego teatru, przedstawiciel naturalizmu i prekursor ekspresjonizmu, czyli jednym słowem August Strindberg. Mawiał też, kiedy kobieta zarzuca swemu kochankowi brak miłości, może on być pewien, że to ona przestała go kochać.

W audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka zatytułowanej "August Strindberg, czyli walka płci" o fascynacjach pisarza opowiadają Andrzej Łapicki i profesor Krzysztof Kłosiński.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?