Speleologia

Magdalena Słupińska oraz Mariusz Polok, przedstawiciele Fundacji Speleologia mówią o nagrodach za eksplorację jaskiń im. Waldka Muchy. Uroczystość odbyła się w Podlesicach podczas trwania "Speleokonfrontacji". Opowiadają również o związkach speleologii z astronautyką. Polscy grotołazi działają z powodzeniem we wszystkich górach świata, ich osiągnięcia są cenione, a ludzie znani i szanowani w międzynarodowych gremiach, w których mówi się o działalności i rozwoju speleologii.

Ideą nagrody Waldka Muchy, mistrza kolejnych pokoleń grotołazów jest to, żeby doceniać osiagnięcia przyjaciół, parnerów, ludzi po fachu. Grotołazi grotołazom przyznają to wyróżnienie z szacunku oraz jednoczącej nie tylko w ekstremalnych warunkach siły braterstwa i wzajemnego rozumienia się. Nikt lepiej nie doceni wysiłku i smaku sukcesu niż ten, który poznał go osobiście. Nagrody co roku wręcza Danuta Muchowa, żona Waldka, która uświetnia swoją obecnością uroczystość i uwiarygadnia jej znaczenie. W tym roku wręczono nagrody po raz czwarty. Laureatem została grupa "Speleomania" Roberta Pesta.

Więcej na www.speleonews.pl.


MK

Są ludzie, którzy marzą o dalekich wyprawach wpatrując się w linię horyzontu. Są też tacy, którzy właśnie tam, za horyzontem rozpoczynają swoją wędrówkę w nieznane. 

Wciąż przesuwać tę linię, która dzieli marzenia od rzeczywistości, podróżować i odkrywać granice swojej wyobraźni, odwagi, ciekawości świata, możliwości organizmu i siły, brawury i głodu poznawania ludzi, nowych miejsc, smaku niezwykłych przeżyć – oto wyzwania stojące przed bohaterami spotkań „Za horyzontem”.

Autorka jest miłośniczką podróżowania z plecakiem i namiotem, poznawania świata i ludzi poza głównymi szlakami turystycznymi. Była w wielu fascynujących zakątkach Ziemi, jak również "pod ziemią". Lubi wyzwania. Przez wiele lat jako członek Klubu Speleologicznego "Aven" uczestniczyła w wyprawach grotołazów. Przyjaźni się z ludźmi gór, którzy imponują jej odwagą i siłą charakteru. Sympatyzuje z wieloma stowarzyszeniami, klubami oraz organizacjami propagującymi turystykę trampingową oraz górską. Od wielu też lat współpracuje z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego badającymi naszą planetę dołączając do wątku przygodowego opowieści o podróżach "Za horyzontem" wątek naukowy poszerzający wiedzę z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, etnografii, geografii, przyrody itd.

e-mail: horyzont@radio.katowice.pl

sobota, godzinia 14:15

 


brasil_120

 

Albert Karch – korespondent Polskiego Radia Katowice w Brazylii                     

 

Brazylia za horyzontem
www.brazyliazahoryzontem.fotonet.net.pl


 

PRZED HORYZONTEM – ZAPROSZENIA