Maleńka pani o wielkim sercu

Maria Dąbrowska, bohaterka dzisiejszych "Ścieżek miłości" była powieściopisarką, eseistką, dramatopisarką, tłumaczką dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Była też dwukrotnie nominowana do literackiej Nagrody Nobla. Jej najsłynniejszą powieścią są bez wątpienia "Noce i dnie", na podstawie której w roku 1975 powstał film fabularny i serial telewizyjny w reżyserii Jerzego Antczaka. Tak ją postrzegał Czesław Miłosz: "Odnosiłem się do pani Marii z należytym szacunkiem, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że można na nią spojrzeć jak na kobietę. Ten trochę zezowaty karzełek, z grzywką przyciętą na pacholę, był dla mnie ostatnią istotą, do której mógłbym zwracać erotyczne zapały". A przecież Maria Dąbrowska kochała i była kochaną. I o tych uczuciach opowie Bogdan Dworak w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka pod tytułem "Maleńka pani o wielkim sercu". Audycję zrealizował Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?