Pan Joyce i jego pani

James Joyce to irlandzki pisarz tworzący w języku angielskim, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Jego "Ulissesa" czytali prawie wszyscy, to znaczy wszyscy chcieliby go przeczytać, ale mimo że jest to powieść  znakomita, jakby z innej epoki, to napisana tak wyrafinowanym językiem, że prawie wszyscy odkładali ją na półkę po przeczytaniu kilku lub kilkunastu stron. Wielki intelektualista tak pisał: "Lustro to najlepsze miejsce dla ogłoszeń, żeby wpadły w oko kobiecie " a i kobieta wpadła mu w oko. Zakochał się, jak sztubak i to w kim? O tym w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka zatytułowanej "Pan Joyce i jego pani" opowie prof. Ryszard Koziołek, a audycje zrealizował Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?