Jak z nut

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia od 1945 r. jest związana z Katowicami. Od lat odnosi sukcesy, koncertuje na całym świecie, bierze udział w najważniejszych festiwalach i nagrywa znakomite płyty. Niedawno zyskała nowy gmach ze wspaniałą salą koncertową. To właśnie tutaj orkiestra świętuje swoje 80. urodziny.

Z okazji tego jubileuszu "Gazeta Wyborcza" i Polskie Radio Katowice przygotowały niezwykły reportaż multimedialny pt. "Jak z nut", który w nowoczesny sposób opowiada o tym co najważniejsze i najciekawsze w 80-letniej historii NOSPR-u. To zarówno historia z pierwszej połowy XX wieku, jak i ta najnowsza. Składają się na niego filmy, fotocasty, teksty i animacje, które prezentują historię orkiestry i jej osiągnięcia. Główni autorami reportażu są dziennikarki: Ewa Niewiadomska i Ilona Sobczyk oraz Marcin Nowrotek, grafik związany z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. 

Co w takim reportażu jest najważniejsze, mówi jeden z jego współtwórców, Tomasz Konior, architekt, twórca nowej siedziby NOSPR.


Jak podkreśla Ewa Niewiadomska, reportaż multimedialny to forma, która spełnia dziennikarskie marzenia.


O tym, jak wyglądała praca nad powstaniem tego multimedialnego reportażu, Annie Musialik opowiadali Ewa Niewiadomska i Dariusz Kortko. 


Premiera tej nowoczesnej formy reportażu odbyła się w sali kameralnej NOSPR. Reportaż można zobaczyć na stronie: katowice.wyborcza.pl/nospr.

jakznuth_1024

Autorzy: Martyna Masztalerz, Anna Musialik, Marcin Rudzki, Ryszard Stotko