Portret z kochanką

Bohaterem dzisiejszej premierowej audycji z cyklu Ścieżki miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka jest Jacek Malczewski, artysta malarz, twórca cyklów malarskich poświęconych martyrologii Polski pod zaborami, autor pejzaży alegorycznych, portretów i autoportretów. Znakomitych wizji malarskich ukazujących historię, sztukę, przemijanie, tradycyjne związki dzieła sztuki z życiem, kulturą antyczną i wiarą w Boga. Malował wspaniałe obrazy, które dziś osiągają astronomiczne ceny, ale też był człowiekiem, dla którego miłość była uczuciem bardzo ważnym. Szukał tej miłości przez całe życie, ale czy znalazł? Odpowie na to pytanie Ewelina Sobczyk-Podleszańska w audycji zatytułowanej "Portret z kochanką". Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?