Cezary Orzech odebrał Laur

fot. Ryszard Stotko

Po raz 24. zostały wręczone Laury Umiejętności i Kompetencji.

Najwyższe wyróżnienie, Diamentowy Laur, został przyznany Hannie Suchockiej. Jak powiedziała premier Suchocka, już dawno wzięła rozbrat z polityką i nie spodziewała się, że jej dokonania zostaną docenione właśnie teraz i to na Śląsku.


Laur Umiejętności przypadł także profesor Irenie Lipowicz w kategorii "Pro publico Bono", która odmówiła przyjęcia nagrody w czasie, kiedy pełniła obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz, dziękując za to wyróżnienie, zwróciła uwagę na to, że w pełnieniu wszystkich funkcji publicznych pomagała jej świadomość, że w tym regionie znajduje oparcie.


Wśród laureatów, w kategorii "Kultura" Laur Umiejętności i Kompetencji otrzymał redaktor Cezary Orzech, autor między innymi cyklicznych audycji "Podniebne opowieści".


Historię Laurów wraz z tegorocznymi tworzy 1021 Laureatów. Wśród dotychczasowych uhonorowanych znalazły się takie osobistości jak Lech Wałęsa, Ojciec Święty Jan Paweł II, Javier Solana, Jan Nowak Jeziorański, Aleksander Kwaśniewski, Vaclav Havel, Kardynał Stanisław Dziwisz, Profesor Władysław Bartoszewski, Profesor Leszek Balcerowicz, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Bogdan Borusewicz, Jose Manuel Barroso i Krzysztof Penderecki.

Autor: Józef Wycisk