Rozbity kubek

"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" pisała poetka wzbudzając aplauz współczesnych, a i dziś jej wiersz wielokrotnie jest cytowany przy różnych okazjach. Ale to nie jedyny wiersz poetki doskonale nam znany od wczesnego dzieciństwa. Maria Konopnicka, bohaterka dzisiejszej audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka napisała sporo wierszy takich jak "Na Jagody", " Jaś nie doczekał", "Stefek Burczymucha" czy "Wolny najmita". Była też kobietą kochliwą i bezpruderyjną, nie dawała sobie, jak to dziś mówimy "w kasze dmuchać". O Marii Konopnickiej w audycji zatytułowanej "Rozbity kubek" opowiada Maria Szweda. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?