Jasna Góra. Szpital. Liczba Pi.

Kraków, Oświęcim i Łagiewniki, a w naszym regionie Częstochowa, sposobią się do przyjęcia Papieża Franciszka. W dniach od 27 do 31 lipca odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w czasie których Franciszek odwiedzi wspomniane miejsca. Zapowiedzi, że głowa kościoła katolickiego odwiedzi Jasna Górę pojawiały się od dawna, ale dopiero teraz potwierdzono, że to nie tylko odwiedziny. Papież odprawi w Częstochowie uroczystą mszę świętą z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Papież, oprócz Krakowa i Częstochowy, odwiedzi teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i Sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach. Oczywiście Polskie Radio Katowice czyni przygotowania do jak najszerszego zrelacjonowania tych wydarzeń, które przed chwilą ze swymi rozmówcami zapowiadał Zdzisław Makles.


 

Pacjenci Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej mogą czuć się nieco spokojniej. W dąbrowskiej lecznicy wznowi działalność oddział chorób wewnętrznych. Oddział przestał działać pod koniec stycznia. Dyrektor lecznicy nie był w stanie porozumieć się z lekarzami w sprawie połączenia dyżurów w oddziale chorób wewnętrznych i szpitalnym oddziale ratunkowym. W efekcie lekarze odeszli z pracy. Teraz jednak oddział wraca. Sprawie przyjrzał się nasz reporter, Dawid Damszel.


 

piFascynuje matematyków, fizyków, inspiruje artystów. Wpleciona w setki wzorów, przenika do naszej codzienności, choć nie mamy o tym pojęcia. Podziwu godna liczba Pi, zwana także ludolfiną, obchodzi dzisiaj swoje święto. Młodzież szkolna i studenci z naszego regionu, jak co roku, włączają się w obchody. Uczniowie z 16 bytomskich placówek otoczyli miejski rynek wstęgą, która przedstawiała zaledwie krótkie rozwinięcie Pi. Nie zabrakło quizów matematycznych, zagadek i konkursu na najlepszy Pi-strój. Wszystko po to, żeby pokazać, że matematyka, często znienawidzona, bo dla wielu niezrozumiała, to dziedzina nauki, która występuje na każdej płaszczyźnie naszego życia. Międzynarodowy Dzień Liczby Pi narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi, jako że data "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3.14". Pi-relację przygotowała Marta Dobrowolska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Rozmawiamy o tradycjach kulinarnych związanych z Wielkanocą na Śląsku Cieszyńskim. Pretekstem do rozmów na ten temat był zakończony w miniony weekend w Zebrzydowicach, Regionalny Konkurs Wypieków na Zapusty i Wielkanoc pt. "Dorty, kołocze, krepliki i insze placki".


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Częstochowie ruszyła Akademia Wolontariatu. Działa przy Fundacji Oczami Brata. To miejsce, w którym wolontariusze mogą doskonalić swoje umiejętności oraz pomagać innym. Akademia Wolontariatu otrzymała dofinansowanie z Urzędu Miasta, a projekt będzie realizowany do końca 2017 roku. Odwiadzamy również Przyrów. Gmina chce zagospodarować teren nad zbiornikiem wodnym i stworzyć miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Zaprasza Izabela Czerczer.


 

Zawiercie na 102.2 FM

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu od kilku tygodni wywołują uśmiech wśród mieszkańców Jury. Wszystko w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady "Zwolnieni z teorii". Głównym zadaniem projektu jest realizacja przedsięwzięć społecznych, dzięki którym uczniowie zdobywają wiedzę praktyczną. Zawierciańska młodzież postanowiła zorganizować wolny czas seniorom, młodzieży i dzieciom. Dla nich odbywają się m.in. zajęcia ruchowe i artystyczne. Odbywają się też imprezy charytatywne, np. wczoraj w Łazach bieg uliczny na rzecz Domu Dziecka.


 

W Żarkach w powiecie myszkowskim uaktywniła się Grupa Seniorów, którym znudziło się siedzenie w domu przed telewizorem. Na razie jest to grupa nieformalna, ale tylko na razie, o czym już opowiada motor napędowy grupy, Małgorzata Banaszczyk w rozmowie z Gabrielą Kaczyńską.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice