Zły oswojony, czyli Tyrmanda miłość w Ameryce

"Zły oswojony, czyli Tyrmanda miłość w Ameryce" tak zatytułowana jest kolejna audycja z cyklu "Ścieżki miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka. Swego męża, Leopolda, Tyrmanda wspominać będzie Marry Ellen Fox, jego trzecia żona, a przedtem jego studentka. Leopold Tyrmand był pisarzem i publicystą, jak również jednym z pierwszych fanów jazzu, którego ówczesna władza socjalistyczna za bardzo nie lubiła. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmienił się diametralnie. Ze "Złego", przywołując tytuł jego najpopularniejszej powieści, stał się łagodnym barankiem.

Realizacja dźwiękowa  Jacka Kurkowskiego.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?