Wyprawa psim zaprzęgiem do Laponii

Daria i Krzysztof Nowakowscy opowiedzą o swojej do Laponii czyli o wielkiej pasji, jaką jest poznawanie krańców świata, tych śnieżnych i mrożnych, skutych lodem i niedostępnych i przemierzanie ich psim zaprzęgiem. Niedawno wydali książkę o swoich podróżach z psami pt. "23. kilometr".

Daria, Krzysztof i Kacper Nowakowscy mieszkają we wsi Nowe Dąbie położonej 20 km od Bydgoszczy. Wraz z ponad 30 psów zaprzęgowych, siberian i alaskan husky, 6 kotami i gęsią. Jako pierwsi i jedyni, jak dotąd, Polacy w marcu 2010 roku objechali swoimi psimi zaprzęgami dookoła, po zamarzniętej powierzchni, bez żadnego wsparcia z zewnątrz, największe europejskie jezioro leżące za kołem podbiegunowym – Inari, w fińskiej Laponii. Trzysta kilometrów w mrozie, śniegu i lodzie w czasie trzech dni. Od tamtego czasu wciąż podejmują ciekawe wyzwania i realizują kolejne wyprawy. Przyroda, podróżowanie i psy zaprzęgowe są ich wielką pasją. Drugą jest pisanie i fotografia. Jej przejawem są tysiące zdjęć z wypraw, wiele artykułów oraz książka. 

Na swojej stronie: www.syberiada-adventure.com piszą: „Psy są naszymi partnerami i przyjaciółmi na wspólnej ścieżce życia. Odwiedzając nas przekonacie się, jak wiele radości i pozytywnych wrażeń niesie ze sobą przebywanie wśród zwierząt oraz poznawanie ich natury."


MK

Są ludzie, którzy marzą o dalekich wyprawach wpatrując się w linię horyzontu. Są też tacy, którzy właśnie tam, za horyzontem rozpoczynają swoją wędrówkę w nieznane. 

Wciąż przesuwać tę linię, która dzieli marzenia od rzeczywistości, podróżować i odkrywać granice swojej wyobraźni, odwagi, ciekawości świata, możliwości organizmu i siły, brawury i głodu poznawania ludzi, nowych miejsc, smaku niezwykłych przeżyć – oto wyzwania stojące przed bohaterami spotkań „Za horyzontem”.

Autorka jest miłośniczką podróżowania z plecakiem i namiotem, poznawania świata i ludzi poza głównymi szlakami turystycznymi. Była w wielu fascynujących zakątkach Ziemi, jak również "pod ziemią". Lubi wyzwania. Przez wiele lat jako członek Klubu Speleologicznego "Aven" uczestniczyła w wyprawach grotołazów. Przyjaźni się z ludźmi gór, którzy imponują jej odwagą i siłą charakteru. Sympatyzuje z wieloma stowarzyszeniami, klubami oraz organizacjami propagującymi turystykę trampingową oraz górską. Od wielu też lat współpracuje z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego badającymi naszą planetę dołączając do wątku przygodowego opowieści o podróżach "Za horyzontem" wątek naukowy poszerzający wiedzę z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, etnografii, geografii, przyrody itd.

e-mail: horyzont@radio.katowice.pl

sobota, godzinia 14:15

 


brasil_120

 

Albert Karch – korespondent Polskiego Radia Katowice w Brazylii                     

 

Brazylia za horyzontem
www.brazyliazahoryzontem.fotonet.net.pl


 

PRZED HORYZONTEM – ZAPROSZENIA