Cienie, głosy, przewidzenia

Jerzy Szaniawski napisał między innymi: "Papierowego kochanka", "Żeglarza", "Adwokata i róże", "Dwa teatry" czy "Profesora Tutkę". Życie Szaniawskiego, szczególnie jego uczuciowy wymiar, do dziś wzbudza i ciekawość i sporo kontrowersji. Czy podporządkował się tak bardzo kobiecie, że nie widział, iż jej zaborcza miłość powoli go zabija? Czy schizofreniczna kochanka potrafiła tak omotać Jerzego Szaniawskiego, że ten zgadzał się na wszystko? Na te i inne pytania odpowiada Remigiusz Grzela, autor monodramu o pisarzu zatytułowanym "Uwaga – złe psy" w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka "Cienie, głosy, przewidzenia", zrealizowanej przez Jacka Kurkowskiego.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?